zurawina

Żurawina – mała jagoda z ogromnymi korzyściami dla serca

Nie jest tajemnicą, że na świecie jest wielu miłośników żurawiny, którzy włączają ją do dziennej diety. A to dlatego, że te malutkie, ale za to potężne jagódki oferują całą masę korzyści zdrowotnych dla osób w każdym wieku. Sprawdźmy zatem, co takiego oferuje żurawina pod kątem naszego zdrowia.

Żurawina dostarcza organizmowi takich korzyści zdrowotnych jak:

  • Poprawia zdrowie jelit
  • Zapobiega rakowi
  • Pomaga w odchudzaniu
  • Odżywia skórę
  • Zapobiega infekcjom dróg moczowych (ZUM)

Warto zaznaczyć, że jest tylko zaledwie kilka z wielu imponujących zalet tego owocu.

Jak sugeruje nowe badanie, te czerwone jagody mają również potężne korzyści zdrowotne dla serca.

koniecznie zobacz też, jak wygląda 10 kroków do zdrowego stylu życia.

Żurawiny jako odżywcza potęga

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Food & Function, codzienne spożywanie żurawiny może potencjalnie utrzymać nas z dala od kardiologa.

W badaniu tym wzięło udział 45 zdrowych mężczyzn, którzy codziennie spożywali 9 g proszku żurawinowego (co odpowiada 100 g świeżej żurawiny). Po miesiącu uczestnicy doświadczyli znacznej poprawy w rozszerzeniu za pośrednictwem przepływu (FMD) – jest to poszerzenie naczyń krwionośnych w momencie, gdy przepływ krwi wzrasta. To bardzo ważne, ponieważ FMD uważane jest za mierzalny wskaźnik choroby sercowo-naczyniowej.

Innymi słowy: żurawina może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Naukowcy sugerują, że związki zawarte w żurawinie, znane jako polifenole, mogą poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Dla pożądanego efektu wystarczy spożywać 100 g świeżej żurawiny każdego dnia.

Żurawina dostępna jest prawie w każdym sklepie spożywczym i supermarkecie. A jeśli nie gustujemy w żurawinie, zawsze możemy zakupić suplement żurawinowy w lokalnej aptece. W przypadku suplementu żurawiny należy przyjmować 400 mg dwa razy dziennie.