jezyk

Zdrowy język zapewnia zdrowe usta

Język odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu jamy ustnej. Bez języka nie moglibyśmy mówić, jeść ani smakować wszystkich ulubionych potraw! Dbanie o język jest tak samo ważne, jak utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł.

Nasz język jest kluczowym wskaźnikiem zdrowia. Zdrowy język jest zazwyczaj różowy oraz ma małe guzki na górze i na dole, zwane brodawkami. Zmiany koloru i dotyku języka mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne – od niedoboru witamin po raka jamy ustnej. Wizyta u dentysty może pomóc zidentyfikować i zdiagnozować potencjalne problemy.

Utrzymanie zdrowego języka

Ludzki język jest domem dla większości bakterii żyjących w jamie ustnej. Dlatego – podobnie jak zęby – należy go czyścić codziennie. Dobrą praktyką jest czyszczenie języka po każdym myciu zębów. Wystarczy użyć niewielkiej ilości pasty do zębów i szczotkować w dół, zaczynając od tylnej części języka. Tym sposobem usuniemy szkodliwe bakterie z ust i zapobiegniemy nieświeżemu oddechowi. A po oczyszczeniu języka jeszcze tylko wypłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania.

Można dodatkowo użyć skrobaczki do języka, aby uzyskać głębsze czyszczenie. To elastyczne, plastikowe narzędzie pozwala zeskrobać bakterie z języka. Zeskrobujemy z lekkim naciskiem. I myjemy skrobak po każdym zabiegu, aby uniknąć ponownego nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej. A jeśli nasz język boli podczas używania skrobaczki, być może skrobiemy zbyt mocno.

Kluczem do zdrowego języka jest także utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Bakterie i resztki pokarmu na języku i zębach można regularnie wypłukiwać, pijąc wodę.

Zdrowa dieta jest korzystna zarówno dla języka, jak i całego ciała. A z racji tego, że język jest mięśniem, aby się rozwijać, potrzebuje diety bogatej w witaminy i minerały. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo jest niezwykle korzystne dla języka. A spożywanie żywności o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych może dodatkowo pomóc w walce z bakteriami jamy ustnej.

Jama ustna to delikatny ekosystem, w którym wszystko działa wspólnie, aby zachować zdrowie. I należy pamiętać, że dobra higiena jamy ustnej polega na dbaniu nie tylko o język, ale również zęby i dziąsła.

A jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia i chcesz go polepszyć jeszcze bardziej albo masz zamiar zaprowadzić zmiany w swojej dotychczasowej rutynie, zapraszamy do zapoznania się z następującym artykułem: https://www.racjonalny.pl/10-krokow-do-zdrowego-stylu-zycia/.