najwolniejsze-zwierzeta

10 najwolniejszych zwierząt na świecie

Masz dość oglądania gepardów goniących zwinne i szybkie gazele? A może masz zbyt dużo pośpiechu również w życiu codziennym i marzysz o zwolnieniu tempa? Nic prostszego. Wystarczy spojrzeć na poniższe zwierzaki, dzięki którym nasz świat zacznie kręcić się znacznie wooolniej.

Ślimak z muszlą

Jak wiadomo, ślimak ogrodowy to jedno z najwolniej poruszających się zwierząt na świecie. Porusza się z maksymalną prędkością 1,3 centymetra na sekundę, czyli mniej niż metr na minutę. Oznacza to, że przebycie jednego kilometra zajmuje ślimakowi ponad 21 godzin!

Leniwiec

A oto następne z najwolniejszych zwierząt świata, które jest również jednym z najbardziej uroczych. Leniwiec jest tak powolny, że otrzymał swoją nazwę dzięki swoim powolnym ruchom i temu, że ciągle wydaje się leniwy i ospały. Jeśli leniwiec zdecyduje się na ruch, może osiągnąć prędkość maksymalną 2 metrów na minutę.

Rozgwiazda

Faktem jest, że niektóre gatunki rozgwiazd poruszają się szybciej niż leniwce i ślimaki. Warto dodać, że istnieje około 1500 gatunków rozgwiazd, lecz większość z nich nie może się szybko przemieszczać. Niektóre rozgwiazdy poruszają się z prędkością zaledwie 15 cm na minutę, podczas gdy inne mogą rozwinąć oszałamiającą prędkość 2,8 metra na minutę.

Żółw olbrzymi

Żółw olbrzymi jest najwolniejszym gadem na świecie i jednym z najwolniejszych zwierząt na naszej planecie. Jednak, żyjąc nawet 190 lat, nic dziwnego, że nigdzie mu się nie spieszy. Poza tym żółw olbrzymi może ważyć nawet 300 kg.

Miś koala

Misie koala pochodzą z Australii i podobnie jak leniwce – są bardzo urocze i bardzo powolne. Po co ten pośpiech? Na drzewach wystarczy liści dla wszystkich!

Ślimak bez muszli

Ślimaki bez muszli zawsze wyglądają jak nagie lub bezdomne. W każdym razie, jak już można się domyśleć, ślimaki poruszają się bardzo wolno. Tak wolno, że maksymalna prędkość ślimaka bez muszli, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, wynosi 0,3 km/h.

Konik morski

Na świecie występują 54 gatunki koników morskich. Wielkość konika morskiego waha się od 1,5 do 35,5 cm. Koniki morskie pływają w pozycji pionowej, a do tego robią to dość słabo. Są najwolniej poruszającymi się rybami na świecie – z prędkością maksymalną około 1,5 m/h.

Heloderma arizońska

Heloderma arizońska, zwana także potworem Gila, to ciężka, wolno poruszająca się jaszczurka. Jej rozmiar może osiągnąć do 60 cm, a jej waga zazwyczaj plasuje się w przedziale 350-700 g. Potwór Gila jest jedyną jadowitą jaszczurką pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych i jednym z zaledwie dwóch znanych gatunków jaszczurek jadowitych w Ameryce Północnej. Jednakże ze względu na fakt, że porusza się tak wolno, stanowi niewielkie zagrożenie dla ludzi

Manat

Jak większość z nas się domyśla, manaty to oczywiście ssaki morskie. Zwierzęta te sięgają do 4 m długości i ważą do 590 kg. A wszystko, czego potrzebują, aby transportować taki ciężar po wodzie, to malutkie płetwy przypominające wiosła. Z racji tego poruszają się tak wolno.

Słonka amerykańska

Słonka amerykańska jest najwolniejszym ptakiem świata. I chociaż jest znacznie szybsza niż inne zwierzęta z tej listy, utrzymuje rekord najwolniejszej prędkości lotu ptaka. Słonka amerykańska porusza się z prędkością do 8 km/h.

Powyższe gatunki to najwolniejsze zwierzęta świata, występujące na różnych obszarach naszej planety. Możemy być pewni, że napotykając takiego zwierzaka, będziemy mogli sobie swobodnie pstryknąć z nim zdjęcie, bez obawy, że zdąży uciec nam z kadru.