zdrowy-styl-zycia

10 kroków do zdrowego stylu życia

Poniższa lista ukazuje 10 nawyków, które są bezdyskusyjnie ważne dla zdrowego stylu życia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie zdrowe nawyki przyczyniają się do dobrego samopoczucia i zadowolenia z naszego stylu życia.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów

Codziennie szczotkowanie i nitkowanie ​zębów zapewni zdrowe i wolne od chorób nie tylko zęby, ale i dziąsła.

Dobry odpoczynek nocny

Powinniśmy sobie dobrze odpocząć w nocy. Wypoczęte osoby lepiej radzą sobie ze stresem, a do tego mogą też lepiej kontrolować swój apetyt. Badania wykazały, że brak snu może zaburzyć równowagę naszych „hormonów głodu” – i prawdopodobnie doprowadzić do przejedzenia.

Regularne posiłki z rodziną

Cieszmy się regularnymi posiłkami rodzinnymi. Dzięki temu rodzice mogą być dobrym wzorem do naśladowania, promować bardziej pożywne jedzenie i przygotować grunt pod ożywione rozmowy. Dobry kontakt z rodziną lub przyjaciółmi jest ważnym aspektem zdrowego życia.

Uśmiechajmy się i śmiejmy się głośno kilka razy dziennie

Śmiech nie pozwala nam zwariować i pomaga radzić sobie w sytuacjach, które w przeciwnym razie doprowadziłyby nas do szaleństwa. Dlatego czytajmy komiksy, oglądajmy sitcomy lub opowiadajmy dowcipy, aby wydobyć na wierzch te szczęśliwe uczucia.

Medytacja lub modlitwa

Medytujmy, módlmy się albo znajdźmy inny sposób na to, aby pocieszyć się przez co najmniej 10-20 minut każdego dnia. Kontemplacja jest dobra dla duszy i pomaga radzić sobie z wymaganiami codziennego życia. Co więcej, może nawet pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Korzystanie z krokomierza

Sprawmy sobie krokomierz i niech nas motywuje do chodzenia, chodzenia i jeszcze raz chodzenia. Zapomnijmy o tym, ile minut aktywności potrzebujemy. Po prostu zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby „upchnąć” więcej kroków w każdym dniu. Faktem jest bowiem to, że aktywność fizyczna może pomóc rozładować stres, spalić kalorie i zwiększyć poczucie własnej wartości.

Stać prosto

Będziemy wyglądać o 3 kg lżejsi, jeśli staniemy wyprostowani i napniemy mięśnie brzucha. Ilekroć będziemy w ruchu, idąc ulicą, powtarzajmy sobie jak mantrę: „wyprostowany i napięty”.

Zajęcia z jogi

Pozy w jodze pomagają zwiększyć siłę i elastyczność oraz poprawić równowagę. Są to obszary krytyczne (zwłaszcza dla osób starszych), z których mogą skorzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Wzmacnianie białka

Ten składnik odżywczy jest istotną częścią planu żywieniowego i może stanowić od 10% do 35% całkowitej ilości kalorii. Białko utrzymuje się w brzuchu przez długi czas. Dlatego połączmy je z pokarmami bogatymi w błonnik, a poczujemy sytość przy mniejszej ilości kalorii. Cieszmy się małymi porcjami orzechów, nabiału niskotłuszczowego, fasoli, chudego mięsa, drobiu lub ryb.

Pozytywne nastawienie

Postarajmy się spojrzeć na życie, jakby „szklanka była w połowie pełna”, a więc jak typowy optymista. Ażeby odnieść sukces, musimy wierzyć w siebie, mieć do dyspozycji dobre systemy wsparcia i myśleć pozytywnie.

Lista dobrych nawyków może się różnić w zależności od osoby. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że możemy zmienić nasze zdrowie i samopoczucie. Przejmijmy kontrolę nad swoim życiem i pamiętajmy o drobnych zmianach w zachowaniu, które mogą sprawić, że nasz styl życia stanie się zdrowszy.