spinozaur

Największe zwierzęta w historii świata

Prehistoryczne zwierzęta znane są z ogromnych rozmiarów. Szacuje się, że mogły ważyć nawet ponad 100 ton! Wszystko dzięki skamielinom, dzięki którym naukowcy są w stanie dość dokładnie obliczyć ich wielkość i ciężar. Co ciekawe, niektóre współczesne wersje tych prehistorycznych gigantów nadal zamieszkują naszą planetę. Sprawdźmy więc, jaki są największe olbrzymy zamierzchłych czasów, a także te, żyjące obecnie.

Największe zwierzę świata — płetwal błękitny

Największym znanym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek istniało, jest płetwal błękitny, który ma długość do 40 metrów i może ważyć do 150 ton. Ten gigantyczny gatunek żył już 1,5 miliona lat temu i żyje do dziś.

Argentynozaur

Szkielet Argentinosaurusa został znaleziony w 1988 roku i szybko stał się największym znanym roślinożercą, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał stały ląd. Ten kolosalny gad miał około sześciu pięter wysokości, licząc 36 metrów od głowy do ogona. I chociaż naukowcy wciąż odkrywają więcej na temat tego roślinożercy, szacuje się, że ważył około 100 ton.

Dreadnoughtus

Niektórzy badacze twierdzą, że Dreadnoughtus jest jednym z największych tytanozaurów, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Miał około 25 metrów wzrostu i ważył około 65 ton. Skamieliny tego dinozaura znaleziono w południowej Patagonii w Argentynie. Dreadnoughtus żył około 77 milionów lat temu.

Spinozaur

Jednym z największych drapieżników, jakie kiedykolwiek odkryto, był spinozaur, żyjący około 100 milionów lat temu w Afryce. Jego cielsko miało długość około 18 metrów i ważył około 10 ton. A kolce na grzbiecie tej bestii miały prawie 2 metry wysokości.

Megalodon

Podczas gdy rekiny wciąż krążą po wodach naszej planety, żaden nie dorównuje Megalodonowi, który pojawił się około 25 milionów lat temu. Megalodon osiągał około 15 metrów długości, a odkryte kości szczęki mogły zmieścić w środku współczesnego nosorożca. Jednak nie musimy się tym martwić, wybierając się na kolejną wycieczkę na plażę, ponieważ ten olbrzym wyginął około półtora miliona lat temu.

Dzisiejsze giganty

Oprócz olbrzymiego płetwala błękitnego, większość dzisiejszych stworzeń jest znacznie mniejsza niż te z przeszłości. I pomimo że niektóre obecne gatunki wyewoluowały z dawnych gigantów, są one znacznie mniejsze niż ich prehistoryczne odpowiedniki. Jednak w dalszym ciągu są to naprawdę ogromne stworzenia.

Rekin wielorybi

Rekiny wielorybie są potomkami niektórych gigantycznych rekinów z przeszłości i nadal ważą do 16 ton. Zazwyczaj można je spotkać w ciepłych i tropikalnych wodach oceanicznych, występujących w wielu częściach świata. Podobnie jak wieloryby, potrafią szybko filtrować i konsumować duże ilości pożywienia, dzięki czemu osiągają tak duże rozmiary.

Słoń afrykański

Słoń afrykański jest obecnie największym zwierzęciem lądowym. Samce ważą do 5 ton, a mniejsze od nich samice osiągają wagę do 3 ton. Ten ogromny rozmiar sprawia, że ​​dorosłe słonie są największym gatunkiem na lądowym świecie, jednak ich młode wciąż są ofiarami niektórych drapieżników.

A tutaj możesz dowiedzieć się, jakie są najwolniejsze zwierzęta świata.

Nosorożec biały

Drugim co do wielkości zwierzęciem lądowym jest obecnie nosorożec biały, który występuje w całej Afryce. Nosorożec biały jest jednym z czterech największych żyjących gatunków nosorożców, które wciąż wędrują po naszej planecie. Waży od 1,5 do 3 ton.

Mirunga południowa

Jednym z największych drapieżników żyjących obecnie jest mirunga południowa. W tym gatunku samce są znacznie większe niż samice i mogą być naprawdę ogromne! Samce tej gigantycznej foki mają długość od 4,5 do 5,5 metra i ważą od 2 do 3,5 tony. Największy samiec mirungi, jakiego zarejestrowano, został odkryty w 1913 roku. Mierzył prawie 7 metrów długości i ważył 4,5 tony.

Samogłów oceaniczny

Samogłów oceaniczny to gatunek ryby kostnej, która ma spłaszczony korpus i rybią głowę z ogonem. Zwierzę liczy około 2 metrów długości i waży średnio 900 kg. Jednak w przeszłości zaobserwowano też większe okazy. Jest to jedna z największych ryb, które do tej pory pływają w naszych wodach, chociaż może być nieco lżejsza od innych.