biznes

Sposoby na prezentację pomysłów biznesowych

Przedstawianie swoich pomysłów może być denerwującym doświadczeniem. Jednak przy odpowiednim podejściu możemy wywrzeć wpływ i znacznie zwiększyć swoje szanse na zabezpieczenie interesów osób trzecich.

Niezależnie od tego, czy kierujemy ofertę do prywatnego inwestora, anioła biznesu, czy pożyczkodawcy, oto kilka cennych wskazówek dotyczących skutecznego prezentowania pomysłów biznesowych:

Wiedzieć, komu prezentujemy pomysły

Jeśli możemy dowiedzieć się z wyprzedzeniem, kim są osoby, do których zamierzamy się zgłosić, uzyskamy ogromne korzyści podczas prezentowania naszego pomysłu na biznes. Zróbmy rozeznanie w branżach, w których osoby te pracowały i sprawdźmy marki, z którymi mogą być powiązane.

Co więcej, jeśli możemy z nimi osobiście porozmawiać z wyprzedzeniem, będziemy w stanie nawiązać cenny kontakt przed przedstawieniem naszego pomysłu biznesowego. Ponadto, wiele osób uważa, że ​​znajomość typu osobowości, z którą się ma do czynienia, jest przydatna. Na przykład, jeśli jest to kreatywny typ osobowości, będziemy mogli dostosować prezentację w taki sposób, aby zilustrować nasz pomysł w sposób wizualny.

Zachować prostotę

W zasadzie może to wydawać się proste, ale utrzymywanie zwięzłej i rzeczowej prezentacji oznacza, że ​​możemy skupić na nas uwagę sali i wywierać większy wpływ naszymi pomysłami.

A jeśli zauważymy, że mamy zbyt dużo materiału na prezentację, zwolnijmy nieco tempo. Czas jest cennym towarem w świecie biznesu. Z tego względu najlepiej będzie, jeśli się skupimy. A przy okazji ograniczmy liczbę slajdów do minimum, jeśli z nich korzystamy.

Zająć się słabościami

Jeśli w naszym pomyśle na biznes są możliwe słabości, powinniśmy się nimi zająć otwarcie i pokazać, że mamy plan awaryjny. Ukazanie, że przewidzieliśmy wszystkie możliwe pułapki, pokaże, że zaplanowaliśmy każdą drogę, dzięki czemu mamy bezpieczniejszą perspektywę inwestycji.

I musimy być też przygotowani na odpowiedź na najtrudniejsze pytanie: Dlaczego? Niezależnie od tego, czy chodzi o wybrany lokal, nazwę lub logo firmy, czy nawet sam produkt, przygotujmy się na uzasadnienie swoich decyzji w najdrobniejszych szczegółach.

Obeznanie w danych

Jeśli przy opracowywaniu biznesplanu korzystaliśmy z pomocy księgowego lub doradcy, upewnijmy się, że znamy wszystkie liczby i nauczyliśmy się kluczowych danych na pamięć.

Powinniśmy być również wystarczająco przygotowani, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania, niezależnie od tego, jak będą szczegółowe. Zapiszmy te dane jako zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy byli zbyt zdenerwowani, aby je zapamiętać. Aczkolwiek, używajmy ich tylko w ostateczności.

Analiza konkurencji

W celu uniknięcia możliwej eksplozji podczas prezentacji pamiętajmy o wcześniejszym zbadaniu potencjalnych konkurentów. W dzisiejszych czasach znalezienie całkowicie oryginalnego pomysłu jest rzadkością. Z tego względu poświęćmy trochę czasu na zbadanie wszystkich możliwości, jeśli chodzi o firmy o podobnym modelu do naszego.

I jeżeli w prezentacji pojawi się temat podobnego produktu lub usługi, nie tylko będziemy przygotowani do omówienia tej kwestii. Będziemy też mogli obrócić ją na swoją korzyść – wyjaśniając, dlaczego nasz pomysł na biznes ma przewagę i co sprawi, że klienci wykupią nasze usługi zamiast konkurencji.

A jeżeli zmagasz się ze swoimi finansami i nie wiesz, jak je uporządkować, zobacz artykuł pod tym linkiem.