dziasla

Kwasy tłuszczowe omega-3 – doskonały składnik odżywczy do walki z chorobą dziąseł

Wielu z nas nie myśli o swoich dziąsłach, dopóki nie zaczną tego od nas wymagać. Jednak wtedy zwykle jest już za późno. A to dlatego, że jeśli zaniedbujemy nasze dziąsła, możemy być narażeni na coś więcej niż tylko nieprzyjemny oddech i bardziej bolesne wizyty u dentysty. Mowa tutaj o chorobie dziąseł.

Na szczęście nie jest to jeszcze powód do paniki, ponieważ leczenie tego stanu w domu jest całkiem proste. A teraz uratujmy swój uśmiech, łącząc dobrą higienę jamy ustnej z ratującą życie odżywką omega-3, którą można znaleźć w lokalnej aptece. I przestańmy zaniedbywać swoje dziąsła.

Badania nad kwasami tłuszczowymi omega-3

Niedawny przegląd opublikowany w czasopiśmie Lipids of Health and Disease ujawnił znaczący wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na choroby dziąseł. W przeglądzie sześciu badań uczestnicy doświadczyli znacznej poprawy stanu zapalnego dziąseł i płytki nazębnej po suplementacji kwasami omega-3.

Inne badanie opublikowane w Indian Journal of Dental Research oceniło efekty suplementacji omega-3 u 90 osób z chorobami dziąseł. 48 uczestników otrzymywało 180 mg EPA i 120 mg DHA dwa razy dziennie przez miesiąc, oprócz pozostałych terapii. Natomiast grupa kontrolna otrzymywała tylko pozostałe terapie.

W porównaniu z grupą kontrolną w grupie suplementów stan zapalny dziąseł i podparcie dziąseł wokół zębów uległ znacznej poprawie. Mówiąc prościej: stosowanie kwasów omega-3 jako dodatkowej terapii w standardowym leczeniu chorób dziąseł może znacznie poprawić ich zdrowie!

Najlepszym miejscem do czerpania korzyści z kwasów omega-3 są źródła morskie, takie jak tłuste ryby – makrela, łosoś lub anchois. A jeśli nie lubimy smaku ryb, mamy jeszcze inne opcje, jakimi są suplementy omega-3. Można je znaleźć praktycznie w każdej aptece. Zaleca się przyjmowanie 850 mg dziennie.

I jak zawsze, aby pomóc zachować zdrowe zęby i dziąsła, należy regularnie odwiedzać dentystę, a także szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku.