zdrowie

Jak utrzymać zdrowy styl życia

Prawda jest taka, że to, co spożywamy każdego dnia, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Dobre odżywianie odgrywa ważną rolę w prowadzeniu zdrowego stylu życia. A w połączeniu z aktywnością fizyczną dieta może pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej wagi oraz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca lub choroby serca, jednocześnie promując ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Nabywanie i utrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych wcale nie musi być trudne. Jeśli zaczniemy od wprowadzenia niewielkich zmian do dziennej rutyny, możemy wywrzeć duży wpływ na swoje nawyki żywieniowe i sprawić, że będą trwałe i zdrowe. Spróbujmy więc włączyć do diety co najmniej sześć z poniższych opcji, dodając po jednej w każdym kolejnym tygodniu.

Owoce i warzywa połową posiłku

Do posiłków wybierajmy czerwone, pomarańczowe i ciemnozielone warzywa liściaste. Dodajmy do tego owoce, które mogą stanowić świetne uzupełnienie albo wyborny deser. Im bardziej kolorujemy swój talerz, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy witaminy, minerały i błonnik, jakich organizm potrzebuje, aby być zdrowym.

Pełne ziarna, zamiast rafinowanych

Zmieńmy ziarna rafinowane na ziarna pełne. Na przykład, wybierzmy chleb pełnoziarnisty, zamiast jasnego pieczywa. Przeczytajmy też listę składników i najpierw stawiajmy na produkty, które zawierają pełne ziarna. Szukajmy również takiej żywności jak pełne ziarna pszenicy, ryż brązowy, kasza gryczana, płatki owsiane, komosa ryżowa lub dziki ryż.

Mleko odtłuszczone lub o niskiej zawartości tłuszczu (1%)

Oba rodzaje mają taką samą ilość wapnia i innych niezbędnych składników odżywczych jak mleko pełne. Jednakże – w przeciwieństwie do mleka pełnego – rodzaje te mają mniej kalorii i mniej tłuszczów nasyconych.

Chude produkty białkowe

Grupa produktów białkowych obejmuje nie tylko mięso, drób i owoce morza, ale także suszoną fasolę, groch, jajka, orzechy i nasiona. Postawmy więc na chudsze kawałki mielonej wołowiny (co najmniej 90% chudego mięsa), pierś z indyka lub pierś z kurczaka.

Porównajmy sód w żywności

Skorzystajmy z tabeli żywieniowej, aby wybrać żywność o niższej zawartości sodu jak zupa, chleb i posiłki mrożone. Wybierajmy produkty w puszkach z etykietą „niskosodowy”, „o niskiej zawartości sodu” lub „bez dodatku soli”.

Woda, zamiast słodkich napojów

Pijmy wodę, aby ograniczyć zbędne kalorie ze słodkich napojów. Soda, napoje energetyczne i napoje dla sportowców są głównym źródłem cukru i kalorii w diecie. Dlatego, żeby dodać smaku wodzie, wrzućmy do szklanki plasterek cytryny, limonki, jabłka lub świeżych ziół, takich jak mięta lub bazylia.

Owoce morza

Owoce morza zawierają białko, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3 (tłuszcze zdrowe dla serca). Owoce morza obejmują ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, pstrąg, a także skorupiaki, takie jak kraby, małże i ostrygi. Dopilnujmy, aby zasiliły naszą dietę.

Ograniczyć tłuszcze stałe

Spożywajmy mniej pokarmów zawierających tłuszcze stałe. Głównymi źródłami tych substancji są ciasta, ciastka i inne desery (często zawierajace masło, margarynę lub inny tłuszcz piekarski). Odsuńmy na bok również pizzę i lody, a także przetworzone i tłuste wędliny, takie jak kiełbasy, parówki, bekon i żeberka.

Jeżeli wdrożymy powyższe opcje do naszej dziennej diety, istnieje duża szansa, że uzyskamy w pełni zbilansowany posiłek, który zapewni nam dobre samopoczucie na cały dzień.