Rozważania na temat gorzkiego smaku w ustach – przyczyny, metody zapobiegania i leczenia

Doświadczenie gorzkiego smaku w jamie ustnej może niekiedy świadczyć o przejawach różnorakich dolegliwości zdrowotnych. Wśród najbardziej typowych powodów pojawiania się takiego wrażenia smakowego są choroby wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy czy kamica żółciowa. Nie jest rzadkością także, że gorzkość odczuwana w ustach szczególnie rano jest symptomem problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Może się ona również pojawić wskutek niewłaściwej diety, zażywania pewnych leków lub palenia papierosów.

Gorzki posmak w ustach – przesłanie ciała?

Gorzkość w ustach to specyficzne doznanie smakowe, które może negatywnie wpływać na jakość życia pacjenta, zwłaszcza gdy wiąże się z dodatkowym problemem nieprzyjemnie pachnącego oddechu. Niekiedy, aby pozbyć się tego dyskomfortu wystarczy wprowadzić zmiany do diety czy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jednakże w niektórych sytuacjach, konieczne może okazać się skonsultowanie problemu z lekarzem specjalistą, takim jak laryngolog, neurolog czy gastroenterolog.

Główne przyczyny gorzkiego smaku w ustach obejmują:

Uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za odbieranie smaku i/lub zapachu, zażywanie określonych leków, niewystarczająca higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, choroby dziąseł i przyzębia, choroby wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy, halitoza oraz kamica żółciowa.