Jak wybrać pamięć flash? Co znajdziemy w ofercie marki Samsung?

Pendrive’y są powszechnie używane do przenoszenia plików między urządzeniami. Proces ten zajmuje mało czasu, a same urządzenia mają duże pojemności, więc bez problemu przeniesiemy na nich nawet kolekcje filmów czy zdjęć. Zanim jednak zakupimy konkretny produkt, warto wiedzieć, jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Jaka pamięć flash będzie dla nas odpowiednia?

Pamięć flash typu pendrive – co to jest?

Pendrive to niewielkie urządzenie, które do przenoszenia danych wykorzystuje pamięć flash oraz interfejs USB. Pendrive’y stosuje się przede wszystkim do transferu danych pomiędzy urządzeniami. Możemy przy ich użyciu odtwarzać także zdjęcia czy filmy na telewizorze lub innych urządzeniach. Ich największą zaletą jest wysoka prędkość przesyłu danych, a także kompaktowy rozmiar, który sprawia, że możemy zabrać je wszędzie. Urządzenia te są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z racji tego, że pendrive korzysta z interfejsu USB, jego inna nazwa to pamięć USB.

Pamięć USB – najważniejsze parametry

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wybierzemy odpowiednią pamięć flash USB? Przede wszystkim na standard USB, który decyduje w znacznym stopniu o prędkości pendrive’a. Najnowsze pamięci flash korzystają ze standardu USB 3.0, który pozwala odczytywać dane z prędkością ok. 100 MB/s. Prędkość zapisu wynosi wówczas ok. 50 MB/s. Do wyboru mamy obecnie jednak jeszcze szybsze standardy USB 3.2 Gen 1 oraz USB 3.2 Gen 2.

Oczywiście, jeśli chodzi o pamięć flash USB, istotnym parametrem będzie też jej pojemność. Zależy ona jednak głównie od naszego zapotrzebowania, czyli tego, jak dużo plików i o jakich rozmiarach zwykle przenosimy za jej pomocą. Współcześnie najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami o pojemności od 64 GB do 256 GB.

Idealny pendrive powinien mieć także wytrzymałą obudowę. To akurat nie problem w przypadku tych urządzeń. Najczęściej spotkamy się z konstrukcjami wykonanymi z tworzyw sztucznych lub metalu. Te drugie są zwykle bardziej odporne na zarysowania i skutki upadków. Niekiedy producenci stosują dodatkowo zatyczki czy mechanizm „wysuwania”, żeby zabezpieczyć przed uszkodzeniem także sam wtyk.

Przy wyborze pamięci USB warto też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo danych oraz kompatybilność z różnymi urządzeniami.

Pendrive Samsung – co wybrać?

Samsung oferuje kilka ciekawych modeli pendrive’ów, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przykładem jest model FIT Plus 2020. Niezwykle kompaktowy rozmiar pomieści aż 256 GB danych. Jego wymiary to 23,60 x 18,80 x 7,30 mm, a waga zaledwie 3,1 g. Dzięki standardowi USB 3.1 możemy odczytywać dane z prędkością do 400 MB/s*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Do 400 MB/s w przypadku modeli 256/128 GB; do 300 MB/s i 200 MB/s w przypadku modeli 64/32 GB.