Najważniejsze reguły zdrowego stylu życia – 3 porady

Świadomość Polaków na temat konieczności prowadzenia zdrowego trybu życia jest coraz większa.

Wiemy, że to, jak żyjemy wpływa na to, jak się czujemy i jak często chorujemy. Jakie są najważniejsze reguły zdrowego życia, których warto przestrzegać?

Nie pal papierosów

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zdrowe życie to życie bez papierosów. Paląc papierosa, wprowadzasz do swojego organizmu szereg niezwykle szkodliwych substancji. Zalicza się do nich między innymi:

  • amoniak;
  • tlenek węgla;
  • aceton;
  • cyjanowodór;
  • kadm;
  • toluen.

Palenie podnosi ciśnienie krwi, puls, negatywnie odbija się na płucach oraz wydolności organizmu. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani, przełyku czy jamy ustnej, jak najszybciej rzuć palenie.

Utrzymuj masę ciała na odpowiednim poziomie

Ogromnym problemem, z którym zmaga się służba zdrowia w wielu krajach jest nadwaga i otyłość. Tymczasem każdy nadprogramowy kilogram negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Odbija się na kondycji kręgosłupa, stawów, zwiększa ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, a tym samym zawału serca i udaru mózgu. Jeśli chcesz żyć długo, a jednocześnie cieszyć się doskonałym samopoczuciem, zadbaj o to, aby masa Twojego ciała była prawidłowa.

Pamiętaj o regularnym śnie

Brak snu to szereg negatywnych konsekwencji. Osoby, które śpią zbyt mało i nieregularnie zmagają się z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Tym, co ich dotyka jest także zdecydowanie większy apetyt na te produkty, które dostarczają dużej ilości kalorii.

Brak snu wiąże się również ze znacznym spadkiem odporności. Kiedy śpisz zbyt mało, nieregularnie, musisz liczyć się z tym, że Twój organizm będzie zdecydowanie gorzej radził sobie z patogenami. To oznacza, że możesz znacznie częściej chorować. Jeśli chcesz czuć się dobrze, mieć energię do działania, pamiętaj, że regularny sen jest jedną z ważniejszych zasad zdrowego życia.