Gambia – raj dla odkrywców. Jakie skarby skrywa uśmiechnięte wybrzeże Afryki?

Gambia jest idealnym miejscem dla każdego, kto marzy o spotkaniu z autentyczną, czarną Afryką, a nigdy nie miał okazji odwiedzić tego kontynentu. To mały, bezpieczny kraj, który chętnie przyjmuje turystów i oferuje im wiele fascynujących doświadczeń typowych dla Afryki. Najciekawsze miejsca w Gambii znajdują się na wybrzeżu, gdzie mieści się zarówno stolica kraju – Bandżul, jak i popularna wśród turystów wyspa Kunta Kinte. Warto jednak zanurzyć się także w głębi kraju, gdzie można doświadczyć dzikiej natury i spotkać niesamowicie serdecznych i gościnnych mieszkańców, dzięki którym Gambia zasłużyła na miano uśmiechniętego wybrzeża Afryki.

Jednym z najbardziej intrygujących miejsc w Gambii jest Kachikally Crocodile Pool w Bakau. Zlokalizowane około 16 km od Bandżul miejsce to zamieszkuje wiele oswojonych krokodyli, które można podziwiać z bliska. Ale nie są to jedynie atrakcje tego miejsca. Miejscowa społeczność wierzy, że woda z tego zbiornika ma zdolność leczenia bezpłodności u kobiet.

Gambia jest także prawdziwym rajem dla ornitologów. Na jej terytorium zamieszkuje około 600 gatunków różnych ptaków, w tym pelikany, flamingi, orły, jastrzębie, czaple, bociany, mewy, rybitwy, perkozy, sępy, warzęchy, bąki czy zimorodki. Ponad połowę z nich można spotkać w urokliwym rezerwacie ptaków Tanji Bird Reserve, pełnym bagien, lasów i zarośli. Rezerwat został założony w 1993 roku i znajduje się około 3 km od rybackiej wioski Tanji. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą lornetek!

W Gambii nie można pominąć też odwiedzenia rozległych mokradeł utworzonych przez rzekę Gambia u jej ujścia do oceanu. Od 2008 roku obszar ten jest chroniony jako Park Narodowy Tanbi Wetlands i jest obowiązkiem każdego miłośnika natury go odwiedzić.

Niezapomniane wrażenia zapewni również rynek w stolicy kraju – Bandżul. To idealne miejsce na zakupy regionalnych produktów i pamiątek z Gambii. Warto też odwiedzić tamtejsze Muzeum Narodowe, które pozwala lepiej zrozumieć kulturę i tradycje Gambii. W Bandżul warto także wspiąć się na łuk triumfalny Arch 22, skąd rozciąga się widok na całe miasto.

Brikama, drugie co do wielkości miasto w Gambii, słynie z rzemiosła wyrobów drewnianych. Miasto to jest niezwykle muzyczne i przypomina pod tym względem senegalskie Saint Louis. Można tam dotrzeć taksówką lub tańszymi minibusami Gelli-Gelli z Bandżul, który jest oddalony o około 23 kilometrów.

Gambia to także raj dla miłośników wędkowania. Kraj ten oferuje możliwość łowienia ryb zarówno w słodko-, jak i słonowodnych akwenach, a złowione okazy można przyrządzić w lokalnych restauracjach. W Gambii można złowić takie gatunki ryb jak: barrakudy, ryby maślane, sumy, halibuty, karmazyny, hiszpańskie makrele, ryby tygrysy, ladyfish czy tarpony atlantyckie.