Andaluzja – skarbnica atrakcji na mapie południowej Hiszpanii

Zlokalizowana na południu Hiszpanii, Andaluzja, jest jednym z najbardziej upalnych obszarów nie tylko krainy matadorów, ale i całej Europy kontynentalnej. To sam fakt już przyciąga tu podróżników, jednak region ten oferuje znacznie więcej. Wyborna lokalna kuchnia, doskonałe wina i niezliczone zabytki kultury i przyrody czynią Andaluzję miejsce warte odwiedzenia.

Symbol Andaluzji to niewątpliwie malownicza Granada. Stąd pochodzi powiedzenie: „Nie ma większej tragedii niż bycie ślepym w Granadzie”. Miasto leżące u stóp gór Sierra Nevada stanowi bowiem prawdziwy skarb dla miłośników sztuki i przyrody. Jego orientalne budynki są wyrazem niegdyś potężnej kultury arabskiej, a rosnące dookoła egzotyczne rośliny nadają mu niesamowitego charakteru. Zabytkowy kompleks Alhambra – forteca, pałace oraz dawna siedziba kalifatu – to prawdziwa perełka Granady. Warto też odwiedzić letnią rezydencję dawnych władców Kalifatu – Generalife, otoczoną przez ogrody w stylu mauretańskim.

W stolicy Andaluzji, w pełnej życia Sewilli, także nie brakuje atrakcji. Miasto, które według legendy założył sam Herkules, jest znanym „biegunem ciepła” w Hiszpanii – temperatury często przekraczają tu 50 stopni Celsjusza. Charakterystyczny dla miasta Plac Hiszpański (Plaza de España), uchwycony na niezliczonych pocztówkach, to miejsce, które każdy turysta musi odwiedzić. Warto też zajrzeć do monumentalnej gotyckiej katedry, której twórcy chcieli wznieść tak olśniewający obiekt, żeby reszta świata uznała ich za szaleńców.

Malaga to kolejne miasto na mapie Andaluzji, które warto odwiedzić. To tutaj już na początku marca kwitną drzewka pomarańczowe, a z plaży widoczne są okoliczne góry. Malaga pełna jest zabytków, pozostałości archeologicznych oraz stylowych tawern i bodegas. To tutaj urodził się Pablo Picasso, wybitny hiszpański artysta, a jego dom rodzinny został przekształcony w Muzeum Sztuk Pięknych.