Efektywne sposoby na pozbycie się "kurzych łapek" – zmarszczek wokół oczu

Skóra otaczająca nasze oczy jest znacznie cieńsza niż skóra pokrywająca resztę naszej twarzy, co sprawia, że jest ona bardziej narażona na podrażnienia i procesy starzenia. Właśnie z tego powodu, linie i fałdy skóry wokół oczu, często znane jako „kurze łapki”, są jednymi z pierwszych oznaki starzenia. Owe zmarszczki w kształcie kąta oka są efektem ciągłej aktywności mięśnia okrężnego oka, który angażujemy każdego dnia podczas uśmiechu czy mrużenia oczu. W tym artykule zapoznamy się bliżej z przyczynami powstawania tych zmarszczek i różnymi metodami ich redukcji, zarówno te specjalistycznymi jak i domowymi.

Zmarszczki okularowe lub inaczej „kurze łapki” to głównie powierzchniowe linie mimiczne pojawiające się w okolicy oczu. Z upływem czasu mogą one ulegać pogłębieniu. Występują najczęściej w zewnętrznych kącikach oczu. Ich specyficzny układ drobnych linii rozmieszczonych promieniście, które łączą się w jednym punkcie, przypomina ślady pozostawione przez łapki kury. Bez wątpienia są to jedne z najbardziej powszechnych defektów skórnych w okolicach oczu.

Skóra otaczająca oczy jest niezwykle delikatna i cienka, co sprawia, że jest ona łatwo podatna na różnego rodzaju podrażnienia, alergie, odwodnienie oraz procesy starzenia. Starzenie prowadzi do utraty elastyczności i jędrności skóry, co przekłada się na pojawianie się zmarszczek. „Kurze łapki” mogą pojawić się wcześniej niż inne oznaki starzenia, niekiedy nawet już po 20. roku życia, odpowiada za to przede wszystkim wzmożona aktywność mięśnia okrężnego oka.

Głównymi czynnikami powodującymi pojawianie się „kurzych łapek” są: intensywna praca mięśnia okrężnego oka spowodowana na przykład częstym mrużeniem oczu lub zaciskaniem powiek; obkurczanie i opadanie tłuszczu podskórnego pod oczami; niewłaściwy styl życia, obejmujący palenie papierosów, dietę deficytową w istotne witaminy i składniki odżywcze, chroniczny stres; zanieczyszczenia środowiska; niewłaściwa pielęgnacja skóry wokół oczu oraz nadmierna ekspozycja na słońce.