Grypa typu B – pełny obraz choroby, sposób zakażenia oraz metody leczenia

Choroba znana jako grypa jest infekcją wirusową, która może przybierać różne formy i w niektórych przypadkach prowadzić do poważnych powikłań. Obserwacje statystyczne wskazują, że największa liczba zachorowań na grypę przypada na początek każdego roku. Wciąż jednak pojawiają się pytania dotyczące specyfiki grypy typu B: jakie są jej objawy, jaka jest jej dynamika i czy stanowi poważne zagrożenie? Jak efektywnie leczyć tę odmianę grypy?

Zakażenie wirusem grypy typu B najczęściej ma miejsce drogą kropelkową. Oznacza to, że wirus przenosi się poprzez wydzielinę dróg oddechowych osób zainfekowanych i dostaje się do naszych dróg oddechowych (na przykład podczas kaszlu lub kichania).

Możliwe jest również zarażenie poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami, które dotykane były przez osoby chore na grypę – takimi jak klamki drzwi, uchwyty w transporcie publicznym czy poręcze na schodach. Ta forma zakażenia jest jednak mniej powszechna.

W kontekście grypy typu B warto jest również zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania. Do najważniejszych z nich należą: obniżenie odporności, przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby sercowo-naczyniowe, niedostateczne nawyki żywieniowe prowadzące do niedoborów witaminowych, starszy wiek pacjenta czy przebywanie w miejscach o dużej koncentracji ludzi – na przykład domach opieki czy przedszkolach.