Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci: Wpływ na zdrowie i możliwości leczenia

Refluks żołądkowo-przełykowy jest stanem, gdzie treść żołądka bez przeszkód wraca do przełyku. Występuje on równocześnie z regurgitacjami, które są efektem przemieszczania pokarmu z żołądka do ust pod niewielkim ciśnieniem. Oprócz tego, w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego mogą pojawić się także wymioty. Głównym powodem wystąpienia tej choroby jest niesprawność zwieracza przełyku. Leczenie zaś koncentruje się na podawaniu specjalnych leków oraz stosowaniu odpowiednio dostosowanej diety.

Jeżeli chodzi o powody refluksu u małych dzieci, to znaczne znaczenie ma prawidłowe funkcjonowanie połączenia pomiędzy przełykiem a żołądkiem, które nazywane jest dolnym zwieraczem przełyku. W momencie kiedy pochłaniamy pokarm, musi on się rozluźnić. Problem pojawia się natomiast w sytuacji kiedy rozluźnienie to pojawia się bez wyraźnej przyczyny, prowadząc do nieprzyjemności i finalnie do choroby refluksowej przełyku. Oczywiście, krótkotrwałe i bezobjawowe epizody tego rozkurczu są normalnym zjawiskiem.

W ludzkim organizmie występuje szereg mechanizmów, które mają na celu ochronę przed refluksowym zachowaniem żołądka i przełyku. Poza wspomnianym zwieraczem, mamy tutaj również do czynienia z przeponą, której odnogi otaczają przełyk w miejscu gdzie przechodzi ona przez niego, jak również kątem pod jakim dno żołądka jest umieszczone względem przełyku.

Jest normalne, że u każdej osoby dochodzi do fizjologicznego refluksu. Oznacza to, że kilkakrotnie w ciągu dnia dolny zwieracz przełyku ulega rozluźnieniu, jednak trwa to zazwyczaj nie dłużej niż 3 minuty i nie wywołuje żadnych objawów. Właśnie takie ulewania są typowe dla niemowląt (u większości z nich ich częstotliwość zauważalnie zmniejsza się po 3 miesiącu życia, ale mogą one kontynuować nawet do 12 miesiąca życia).

Refluks przyczynia się do powstania choroby refluksowej przełyku, która skupia wszelkie konsekwencje związane z długotrwałym drażnieniem przełyku kwasową treścią pochodzącą z żołądka, do której odczynu ten organ nie jest przystosowany.