Kłopotliwe dolegliwości: co kryje się za bólem w prawym podżebrzu?

Ból sygnalizujący różne dysfunkcje często jest lokalizowany w okolicy podżebrza. Szczególnie niepokojące mogą być dolegliwości po prawej stronie, które czasami promieniują do innych partii ciała. Takie objawy mogą być efektem zarówno niewłaściwych nawyków żywieniowych, jak i zaburzeń funkcjonowania jednego z narządów jamy brzusznej. Czasem są one również oznaką problemów z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy nawet pewnym odcinkiem jelita grubego. Sposób leczenia jest uzależniony od ustalonej diagnozy.

W obszarze zwanym prawym podżebrzem, który jest otoczony żebrami i dolną powierzchnią przepony, znajdują się liczne narządy mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Wśród nich wyróżnić możemy organy wydzielania wewnętrznego, jak wątroba oraz trzustka, ale także fragment przewodu pokarmowego odpowiedzialny za proces trawienia.

Pod prawym łukiem żebrowym ulokowane są wątroba i pęcherzyk żółciowy, które są niezbędne dla produkcji i przechowywania żółci, służącej do emulgacji i absorpcji tłuszczów zawartych w naszym pożywieniu. Wątroba pełni również kluczową rolę w procesie detoksykacji, a dodatkowo przechowuje i produkuje różne substancje, takie jak glukagon, czynniki krzepnięcia krwi, białka czy cholesterol.

Oprócz tego, jama brzuszna obejmuje resztę układu trawiennego, w tym jelito cienkie i jelito grube. Ta ostatnia składa się z długiego odcinka zwanej okrężnicą, której przebieg charakteryzują zagięcia wątrobowe i śledzionowe, wynikające z bliskości tych narządów. Dysfunkcje tych struktur mogą prowadzić do dolegliwości brzusznych o umiejscowieniu podżebrowym.

W przypadku dolegliwości lokalizowanych w prawym podżebrzu ważne jest wykluczenie zaburzeń funkcjonowania narządów znajdujących się w tym rejonie. Ból pod żebrami po prawej stronie, inaczej nazywany przez pacjentów bólem w prawym boku, może być objawem wielu chorób. Właśnie po tej stronie ciała znajdują się tak istotne dla życia narządy jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy czy okrężnica. Choć trzustka jest umiejscowiona bliżej górnej części jamy brzusznej, to jednak jej dolegliwości mogą promieniować w różnych kierunkach, również do prawej strony.

Ból w prawym podżebrzu może też wiązać się z problemami wątroby. Choć pacjenci często zwracają uwagę lekarza na ból tego narządu, warto pamiętać, że sama wątroba nie posiada zakończeń nerwowych i nie jest źródłem dolegliwości bólowych. Tzw. ból wątroby pojawia się, gdy narząd ten ulega powiększeniu (hepatomegalia) i mechanicznie rozciąga torebkę łącznotkankową, która go otacza i jest bogato unerwiona. Powiększenie wątroby może być spowodowane m.in. przez stłuszczenie, różnego rodzaju zapalenia (np. wirusowe zapalenie wątroby), zastój krwi związany z niewydolnością serca, zespół Budda-Chiariego (zakrzepica żył wątrobowych), choroby hematologiczne czy nowotwory oraz przerzuty.