Bezpieczeństwo stosowania tabletki antykoncepcyjnej "dzień po"

„Tabletka po” jest rodzajem awaryjnej antykoncepcji, która ma za zadanie zapobiec nieplanowanej ciąży po stosunku płciowym, w którym inne metody antykoncepcji nie były zastosowane lub okazały się nieskuteczne. Istnieje wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego rodzaju środka i możliwości zajścia w ciążę pomimo jego zastosowania. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat tej popularnej formy antykoncepcji.

Na rynku farmaceutycznym można znaleźć różne typy środków wykorzystywanych do awaryjnej antykoncepcji. Ich wspólnym działaniem jest spowolnienie procesu owulacji, co uniemożliwia plemnikom dostęp do komórki jajowej. Warto pamiętać, że plemniki są zdolne do przetrwania nawet do 48 godzin w układzie rozrodczym kobiety, podczas gdy komórka jajowa może przetrwać jedynie do 24 godzin.

Dodatkowo, „tabletka po” działa na endometrium, czyli błonę śluzową macicy. Hormony zawarte w tabletkach powodują jej przerzedzenie, przez co zarodek ma utrudnione warunki do implantacji.

Unia Europejska zezwoliła na sprzedaż tabletek w skład których wchodzi octan uliprystalu (EllaOne) bez recepty. Każda pigułka zawiera 30 mg tego hormonu i powinna być zażyta w ciągu 120 godzin po stosunku seksualnym, aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę. Octan ulipristalu jest selektywnym modulatorem receptora progesteronowego, który działa głównie na endometrium macicy, czyniąc je niegościnnym dla zarodka. Do 2017 roku ten preparat był dostępny bez recepty w Polsce.

Od 2017 roku, zakup „tabletki po” wymagał recepty. Mogła ją wystawić dowolna osoba posiadająca uprawnienia lekarskie, nie tylko ginekolog i można było to zrobić nawet podczas konsultacji online. W perspektywie przyszłych zmian prawnych, które mają wejść w życie w I kwartale 2024 roku, „tabletka po” będzie dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. Dla osób młodszych, antykoncepcja awaryjna będzie nadal dostępna jedynie na receptę.