Chrapanie – Zrozumieć przyczyny, metody leczenia i profilaktykę, przydatność domowych środków zaradczych

Możemy kojarzyć chrapanie z niewygodnymi dźwiękami wydawanymi przez drzemiącego domownika, które mogą w znacznym stopniu utrudniać proces zasypiania innym członkom rodziny. Jednakże, niejednokrotnie ten problem ma swoje korzenie w stanie zdrowia osoby chrapiącej. Co może być źródłem chrapania i jak radzić sobie z tak kłopotliwą dolegliwością?

Co to jest chrapanie? Chrapanie, podobnie jak wszystkie inne dźwięki wydawane przez nasz organizm, jest efektem drgań powietrza przekształcających się w fale dźwiękowe. Kiedy mówimy, powietrze przepływające przez nasze struny głosowe wpada w drgania, które później za pomocą języka i mięśni są modelowane w konkretną formę dźwiękową.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku chrapania. Gdy oddychamy w sposób relaksujący, powietrze płynie przez nasze drogi oddechowe bez żadnej przeszkody, co sprawia, że nasz oddech jest prawie niesłyszalny.

Które czynniki mogą powodować chrapanie? Według szacunków, problem chrapania dotyczy prawie połowy dorosłej populacji, a co czwarta osoba chrapiąca ma tę dolegliwość na stałe. Chrapanie jest najczęściej obserwowane u mężczyzn. Powody, dla których kobiety rzadziej chrapią obejmują większą dbałość o dietę i wyższą aktywność fizyczną.

Chrapanie to surowy dźwięk, jaki wydobywa się z nas, kiedy w trakcie snu powietrze przepływające przez nasze drogi oddechowe napotyka na jakiekolwiek przeszkody. Może być spowodowane przez:

Niedrożny nos – w takim przypadku powietrze porusza się przez drogi nosowe w szybszym tempie, co może prowadzić do chrapania. Niezdolność do oddychania przez nos automatycznie zmusza organizm do przełączenia się na alternatywną ścieżkę oddechu – usta. Powietrze przenikające tędy łatwiej wpada w drgania, co powoduje, że osoba oddychająca ustami ma większe prawdopodobieństwo chrapania;

Krzywa przegroda nosowa – podobnie jak niedrożny nos, zmusza do oddychania przez usta;

Powiększone migdałki – te organy mogą ulec przerostowi jako wynik infekcji, co zwęża drogi oddechowe i powoduje chrapanie;

Nadmiernie rozwinięte podniebienie miękkie lub języczek – te struktury, jeśli są zbyt duże, prowadzą do sytuacji podobnej do opisanych powyżej;

Zbyt duży tylny fragment języka, który również utrudnia swobodny przepływ powietrza.