Zrozumieć dietę koszatniczki – podstawowe zasady i wskazówki

Popularność koszatniczek jako gryzoni domowych stale rośnie. Wystarczy spojrzeć na ich przyjazne usposobienie, zdolność do oswojenia i niezaprzeczalną inteligencję, która pozwala im nawet na reagowanie na swoje imię, aby zrozumieć, dlaczego są tak cenione. Mimo że codzienna pielęgnacja koszatniczki jest stosunkowo prosta, jej dieta wymaga specjalnej uwagi.

Pierwsze co powinniśmy wiedzieć to to, co koszatniczki uwielbiają jeść. Podstawą ich diety są trawy, siano i gałązki różnych drzew. Zioła takie jak mięta, pokrzywa i majeranek są jednak prawdziwym smakołykiem dla tych gryzoni. Inne ulubione przysmaki to kora drzew, dostarczająca ważnych minerałów. Co jakiś czas można podać koszatniczkom suszone owoce lub warzywa takie jak seler, pietruszkę czy marchew, ale należy to robić umiarkowanie, aby nie spowodować rozwoju cukrzycy.

Wybierając zioła i trawy dla koszatniczek, upewnij się, że pochodzą one z pewnego źródła i nie były wcześniej traktowane chemicznie. Należy pamiętać, że dieta koszatniczek powinna być uboga w tłuszcze i węglowodany. W praktyce oznacza to ograniczenie podawania orzechów, owoców czy niektórych nasion, takich jak słonecznik. Zamiast gotowych przekąsek zoologicznych lepiej wybierać zdrowe, naturalne alternatywy takie jak brokuły, cykoria, topinambur czy pasternak.

Jeśli planujesz zaopiekować się koszatniczką, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Przykładowo, zwierzę powinno mieć stały dostęp do czystej, najlepiej przegotowanej i schłodzonej wody. Bezwarunkowo nie należy karmić koszatniczki jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Warto również zadbać o zamontowanie w klatce gryzaka wapniowego, co pozytywnie wpłynie na zdrowie Twojego pupila.