Wykorzystanie właściwości roślin w tworzeniu produktów kosmetycznych

Niezliczone dary natury, w postaci składników roślinnych, znajdują swoje zastosowanie w różnorodnych produktach kosmetycznych. Możemy je znaleźć zarówno na półkach sklepowych, jak i wykorzystać podczas własnoręcznie przygotowywanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Od wieków człowiek czerpał korzyści z darów natury, które dostarczały niezbędne do przeżycia elementy. Informacje o roślinach były dawniej strzeżonym sekretem mędrców, uzdrowicieli oraz kapłanów i przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do tej wiedzy i możemy wykorzystać liczne rośliny w nowoczesnych technologiach i dziedzinach.

Powszechnie znany skrzyp polny to roślina o bardzo wartościowych cechach. W dziedzinie kosmetologii jest często stosowany w pielęgnacji paznokci dzięki wysokiej zawartości cynku i potasu. Dzięki obecności kwasu krzemowego skrzyp polny doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków mających za zadanie zwalczyć wolne rodniki. Jest także używany do pielęgnacji włosów ze względu na obfitość witamin i mikroelementów, a zalecany jest szczególnie w przypadku problemu wypadania włosów oraz do walki z procesem siwienia.

Kasztanowiec zwyczajny to gatunek drzewa, które możemy spotkać na terenach całej Europy, w tym również w Polsce. Stanowi nie tylko atrakcyjny element krajobrazu, ale również skarbnicę cennych substancji leczniczych zawartych w jego korze, kwiatach i nasionach. Kasztanowiec zawiera flawonoidy, garbniki i saponiny, co czyni go często wykorzystywanym w przypadku problemów z naczynkami krwionośnymi, żylakami czy skłonnością do rumienia. Wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne oraz przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Zielona herbata jest cenionym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla osób z cerą wrażliwą i naczyniową. Zawiera polifenole oraz minerały takie jak żelazo, fosfor, wapń, potas i krzem. Dzięki temu ma działanie kojące, przeciwzapalne, przeciwutleniające, bakteriobójcze i uszczelniające naczynia krwionośne. Dodatkowo zielona herbata redukuje sebum, co sprawia że jest często stosowana w kosmetykach przeznaczonych dla cery mieszanej i tłustej. Obecność teiny nadaje jej dodatkowo właściwości ujędrniające, co jest wykorzystywane w produktach o działaniu wyszczuplającym.

Spirulina, morska alga o bogatym składzie, zawiera substancje nawilżające i odżywcze. Jest źródłem wielu aminokwasów, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. W skład spiruliny wchodzą także liczne witaminy z grupy B oraz kwas GLA, który tworzy ochronną barierę dla skóry.

Lilia wodna to roślina nie tylko piękna, ale też posiadająca właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. Jest szczególnie polecana do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.

Roszczyk kolczysty to krzew dający czerwone owoce. Poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu cellulitu. Posiada też zdolności uszczelniania naczyń krwionośnych, co sprawia, że jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla skóry naczyniowej.