Poznaj Hanoi – przewodnik po najważniejszych atrakcjach i zabytkach wietnamskiej stolicy

Hanoi, będące drugim pod względem rozmiarów miastem Wietnamu, jest również jego stolicą. Metropolia ta była miejscem intensywnych zniszczeń podczas wojny, co znalazło odzwierciedlenie w jej socrealistycznym krajobrazie architektonicznym. Na szczęście, wiele zabytków o dużym znaczeniu historycznym ocalało i obecnie stanowi główną atrakcję dla turystów. Jednak Hanoi to znacznie więcej niż tylko architektura. Oto zestawienie najciekawszych miejsc, które każdy planujący podróż do tej metropolii powinien umieścić na swojej liście atrakcji do zwiedzenia:

Na początek warto odwiedzić Wietnamskie Muzeum Etnograficzne, które jest nieodłącznym punktem programu każdego turysty. Jest to nowoczesna instytucja muzealna, która w fascynujący sposób prezentuje historię, kulturę i dziedzictwo 54 plemion Wietnamu, uznanych obecnie za mniejszości narodowe. Nawet jeśli nie mamy możliwości osobistego zwiedzenia wszystkich regionów tego kraju, eksponaty prezentowane w muzeum przybliżą nam ich unikalną specyfikę, zwyczaje i pomogą lepiej zrozumieć historię Wietnamu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Świątynia Literatury, która mimo swojej nazwy, nie jest biblioteką. Jest to kompleks świątynno-uniwersytecki pochodzący z X wieku, który przez blisko 850 lat był miejscem edukacji przyszłych najwyższych urzędników państwowych. Był to również ośrodek rozpowszechniania filozofii i kultury konfucjańskiej. Cechuje go oryginalna chińska architektura z licznymi dziedzińcami, pawilonami mieszkalnymi i świątynnymi. Obecnie zabytek ten jest otoczony murem, co stwarza na jego terenie wyjątkowy nastrój spokoju.

Mauzoleum Ho Chi Minha, choć nie może poszczycić się setkami lat historii, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym Wietnamie ze względu na swoje znaczenie historyczne. Znajduje się ono na placu Ba Dinh, gdzie w 1945 roku Ho Chi Minh – wietnamski lider – ogłosił niepodległość kraju. Mauzoleum ma niewielkie rozmiary, wynoszące 20 na 40 metrów, a w jego wnętrzu przechowywane są zabalsamowane szczątki słynnego założyciela Demokratycznej Republiki Wietnamu Północnego.

Na koniec, turyści pragnący zgłębić długą, skomplikowaną, ale jednocześnie fascynującą historię Wietnamu, powinni bezwzględnie odwiedzić Narodowe Muzeum Historii Wietnamu. Budynek muzeum, zaprojektowany w stylu francusko-wietnamskim, powstał w 1932 roku, a swoją funkcję muzealną otrzymał pod koniec lat 50. XX wieku.