Poradnik wyboru odpowiednich ziołowych suplementów na uspokojenie

Wielość dostępnych na rynku leków na uspokojenie, które nie wymagają recepty, to głównie preparaty o ziołowym składzie. Ich formy są zróżnicowane: od naparów i kropli, po herbatki i suplementy w postaci tabletek. Wśród powszechnie stosowanych składników tych naturalnych środków uspokajających znajdują się takie zioła jak kozłek lekarski (inaczej waleriana), melisa czy rumianek. Ziołowe tabletki na uspokojenie, dostępne bez recepty, są całkowicie bezpieczne, nie powodują uzależnień oraz znacznie ułatwiają proces zasypiania poprzez działanie kojące na układ nerwowy.

Oprócz zabiegów farmakologicznych, istotną rolę w radzeniu sobie z lękiem, stresem oraz problemami ze snem odgrywa zmiana nawyków żywieniowych oraz ogólnego stylu życia. Regularność spożywanych posiłków jest niezwykle istotna. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości mikroelementów oraz witamin – niedostatek magnezu może bowiem przyczynić się do zwiększenia podatności organizmu na stres.

Stosowanie się do pewnych reguł dotyczących odżywiania, takich jak spożywanie posiłków o stałych porach i unikanie jedzenia na szybko, jest zalecane. Przydatne jest także wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, magnez oraz kwasy omega-3. Należy postarać się unikać wszelkich używek – alkoholu, papierosów czy mocnej kawy i herbaty, które mogą działać pobudzająco, powodować napięcie i utrudniać relaks oraz zasypianie.

Ruch na świeżym powietrzu to kolejny naturalny sposób na uspokojenie. Nawet niewielka ilość aktywności fizycznej może zwiększyć produkcję serotoniny, znanego jako „hormon szczęścia”. Bliskość natury ma również kojący wpływ na układ nerwowy i pomaga uspokoić myśli. Warto wypróbować różne techniki relaksacyjne, jak praca z oddechem czy joga.

Regeneracja zarówno fizyczna, jak i psychiczna jest kluczowa dla zdrowia. Pomagają w tym różne codzienne rytuały, np. wieczorna kąpiel z użyciem ziół lub olejków eterycznych takich jak lawenda czy bergamotka.

Jeśli mimo stosowania się do powyższych zaleceń nadal borykamy się ze stresem, irytacją lub gwałtownymi wybuchami gniewu, warto zastosować zioła lub ziołowe tabletki na uspokojenie. Są one bezpieczne, nie powodują uczucia otępienia i nie wpływają na możliwość prowadzenia pojazdów czy wydajność w pracy.