Poradnik dla nowych właścicieli piesków: Jak zabezpieczyć dom przed szkodami?

Przyjęcie do rodziny nowego, czworonożnego członka to nie tylko radość, ale również serie drobnych wyzwań. Mowa tutaj głównie o szczeniakach, które dopiero poznają zasady panujące w domu. Czas potrzebny na przystosowanie się do nowego otoczenia jest różny dla każdego psiaka i wymaga od właściciela cierpliwości oraz zrozumienia. Wielu osób zastanawia się, jak minimalizować ryzyko powstania szkód w naszym gospodarstwie domowym.

Podstawową sugestią jest zachowanie cierpliwości. Szczeniak to nic innego jak dziecko – nie rozumie jeszcze zasad i ograniczeń. Zadaniem właściciela jest wprowadzenie tych reguł, a przede wszystkim zrozumienie, że dla młodego zwierzęcia zmiana otoczenia to duży stres. Właśnie z tego powodu często obserwujemy u nich różnego rodzaju zachowania, takie jak np. obsikiwanie butów – które jest formą znakowania terenu przez zwierzę.

Jeżeli to możliwe, warto poświęcić kilka dni na bycie w domu ze szczeniakiem. Idealnym okresem na przyjęcie czworonoga może być czas wakacji (letnich lub zimowych), pod warunkiem braku planowanych wyjazdów. Większa ilość wolnego czasu i obecność dzieci w domu pozwolą na szybsze nauczenie szczeniaka załatwiania potrzeb na spacerach – pamiętajmy jednak, że zostanie to możliwe dopiero po zastosowaniu odpowiednich szczepień.

Szczeniaki, kiedy już poczują się pewnie i bezpiecznie, są pełne energii i skore do zabawy. Wykorzystaj to. Kup pieskowi zabawki, na których zwierzę będzie mogło się wyżyć. Dzięki temu ryzyko, że pies pogryzie kanapę czy buty zmniejszy się. To tak, jak z dzieckiem. Kiedy ząbkuje, bierze do buzi wszystko, co ma pod ręką. By temu zapobiec, rodzice kupują maluszkowi specjalnie do tego stworzone gryzaki. Sprawdź, a przekonasz się, że ta zasada sprawdza się również w przypadku psich dzieci.

Warto pomyśleć również o zabezpieczeniu mebli za pomocą specjalnych nakładek czy ochraniaczy dostępnych w sklepach zoologicznych. Możemy również skorzystać ze specjalnych mat ochronnych dla szczeniąt uczących się załatwiania swoich potrzeb na dworze.

Podsumowując – przyjęcie szczeniaka do domu może wiązać się z pewnymi szkodami, które jednak są niewielkie w porównaniu do innych nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak kradzież, włamanie czy powódź. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkaniowym, które może uchronić nas przed finansowymi skutkami takich sytuacji.