Piękno i elegancja Lazurowego Wybrzeża – pełny przegląd atrakcji turystycznych

Wyruszając na podróż po Lazurowym Wybrzeżu, od Saint-Tropez aż po Menton u stóp Alp, odkryjesz malowniczy pas nadmorskich stron, które zachwycają nie tylko błyskotliwym kolorem Morza Śródziemnego. Ta część Francji, zwana również Riwierą Francuską, to miejsce zanurzone w luksusie i życiu towarzyskim, gdzie bogaci i sławni spędzają swoje wakacje. Ekskluzywne plaże, jachty i restauracje oraz hotele pięciogwiazdkowe łączą się tu tworząc obraz nadmorskiego szyku i prestiżu. Niezależnie od wybranej formy wypoczynku, czy to relaks na plaży w Cannes, rejs z portu w Monako czy spacer po bulwarach Nicei, zapewne docenisz różnorodność uroków Riwiery Francuskiej.

Lazurowe Wybrzeże to nie tylko miejsce spotkań celebrytów. Ten region znany jest także z zachwycających widoków, bogatej kultury Prowansji, smacznej kuchni oraz uroczych miasteczek pełnych przyjaznych lokalnych mieszkańców. To tutaj Alpy wpadają do Morza Śródziemnego, a klimat jest przyjemnie ciepły przez cały rok. Wieczory przynoszą miłe ukojenie w postaci morskich bryz po upalnym dniu.

Południowo-wschodnie wybrzeże Francji nie tylko słynie z luksusowych kurortów, ale także ze starożytnych ruin i portów pełnych życia. Nicea, Cannes i Marsylia to miejsca dobrze znane każdemu turystom. Ale warto także odkryć mniej popularne, lecz równie piękne rejony, gdzie można zanurzyć się w atmosferę małych miasteczek, podziwiając malownicze krajobrazy Śródziemnomorza, które zachwycały niezliczone pokolenia artystów.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Lazurowego Wybrzeża

Na pierwszy plan wysuwa się stolica Riwiery Francuskiej – Nicea. To tętniące życiem miasto oferuje turystom szereg atrakcji, takich jak Promenada Anglików (Promenade des Anglais) – miejsce spotkań i imprez o charakterze miejskim. Wśród wyjątkowej architektury miasta znajdują się takie budynki jak teatr Palais de la Méditerranée czy Villa Masséna – dawna rezydencja księżnej, dziś dom dla muzeum sztuki i historii. Warto też wybrać się na spacer po Starym Mieście oraz na Wzgórze Zamkowe, skąd roztacza się imponujący widok na miasto, port i góry. Dla miłośników sztuki nieocenione będą muzea Marca Chagalla i Henriego Matisse’a.

Niewielka odległość dzieli Niceę od uroczej średniowiecznej wioski Èze. Ta „perełka” Lazurowego Wybrzeża położona jest na stromej skarpie, skąd rozciąga się piękny widok na półwysep Cap-Ferrat. Wąskie brukowane uliczki prowadzą do małych galerii sztuki, sklepików z wyrobami rzemieślniczymi i średniowiecznej fortecy, gdzie mieści się teraz ogród botaniczny. Nie przegap też kościoła z XII wieku z elegancką neoklasyczną fasadą z XVIII wieku oraz spektakularnego ogrodu botanicznego na szczycie wzgórza.

W Cannes natomiast latem plaże pokryte są kolorowymi parasolami, a turyści korzystają ze słońca w stylowej atmosferze Riwiery Francuskiej. Większość plaż jest prywatnych i znajduje się przy eleganckim bulwarze La Croisette, ale istnieją także plaże miejskie – Macé i Zamenhof, które pobierają niewielką opłatę, oraz plaże publiczne z darmowym wstępem. Wszystkie oferują idealne warunki do kąpieli i są otoczone licznymi barami i restauracjami.