Jak odkryć różnorodność Izraela: przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Postrzeganie Izraela wyłącznie jako miejsca religijnych pielgrzymek jest niewątpliwie błędem. Ten kraj, będący kolebką trzech największych religii monoteistycznych, nosi na sobie ślady swojej wielobarwnej historii, która przeplatała się tutaj przez wieki. Na turystów czeka tu nie tylko bogactwo świątyń, kościołów i meczetów, ale także unikalne na skalę światową zjawiska przyrodnicze, jak choćby Morze Martwe. Izrael zachwyci również miłośników trekkingu krajobrazami Galilei czy pustynią Negew. Ten kraj to bowiem znacznie więcej niż tylko religia. W tym artykule przedstawiamy najbardziej wartych odwiedzenia miejsc w Izraelu.

1. Jerozolima to miejsce, które niczym magnes przyciąga turystów swoją niepowtarzalną atmosferą. To tutaj, w sercu Ziemi Świętej, powstały fundamenty trzech największych religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, co przełożyło się na wiele konfliktów o wpływy w tym miejscu. Najważniejsze zabytki tego miasta znajdują się głównie w obrębie Starego Miasta, które jest przesiąknięte historią.

2. Ściana Płaczu, czy inaczej Mur Zachodni, to pozostałość po dawnym Świątyni Jerozolimskiej – najważniejsze miejsce dla wyznawców judaizmu. Zwyczaj wkładania prośb do Boga w szczeliny między kamieniami tej ściany pokazuje, jak silne jest tutaj poczucie sacrum. Dzielnica Żydowska, w której znajduje się ta atrakcja turystyczna, to swoisty czasoprzestrzenny kapsułek, który przenosi nas w inny wymiar rzeczywistości.

3. Tel Awiw różni się od reszty miast Izraela swoją nowoczesnością. To tutaj możemy zanurzyć się w kosmopolitycznej atmosferze pełnej sztuki, kultury i zabawy. Miasto słynie z pięknych plaży i nowoczesnej architektury. „Białe miasto”, jak nazywana jest centralna część Tel Awiwu, zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na największe na świecie skupisko budynków modernistycznych.

4. Jafa, będąca jedną z dzielnic Tel Awiwu, to z kolei oaza spokoju i nostalgii za starymi dobrymi czasami. Ten starożytny port morski kusi swoją malowniczością i niepowtarzalnym klimatem, który idealnie wpisuje się w krajobraz Morza Śródziemnego. To doskonałe miejsce na relaksujący spacer i zakupy na pchlim targu.

5. Morze Martwe to zjawisko bez precedensu na skalę światową. Jest to najniższy punkt Ziemi, który charakteryzuje się unikalnym poziomem zasolenia – od 22 do 36 procent. Dzięki temu niemożliwym jest zatonięcie w tych wodach. Przyjęło się przypisywać im właściwości zdrowotne i lecznicze. W okolicach Morza Martwego warto również odwiedzić starożytną twierdzę Masada i ruiny osady Qumran.