Nowy wspólny system klasyfikacji zużycia energii przez ładowarki telefonów komórkowych od czołowych producentów

Pięciu gigantów w dziedzinie produkcji telefonów komórkowych, zdecydowało się na implementację jednolitego systemu oceny efektywności energetycznej ładowarek do swoich urządzeń. W ten sposób, konsumenci będą mieć możliwość łatwiejszego wyboru modelu, który charakteryzuje się najniższym zużyciem energii.

Ciekawostką jest fakt, że ładowarki do telefonów pobierają energię nawet w sytuacji, kiedy nie są podłączone do samego urządzenia, ale ciągle są wpięte do sieci elektrycznej. Taki stan rzeczy powoduje, że marnowane jest blisko dwie trzecie energii, która jest normalnie zużywana przez urządzenia mobilne. To przyczyniło się do podjęcia działania przez pięć najważniejszych firm produkujących telefony: Nokia, LG, Motorola, Samsung oraz Sony Ericsson, które postanowiły wprowadzić wspomniany wcześniej system klasyfikacji efektywności energetycznej ładowarek.

Zadaniem nowego systemu jest wskazywanie ilości energii, którą pobierają różne modele ładowarek zostawione w gniazdku po zakończonym procesie ładowania. System ten został wdrożony dla wszystkich modeli ładowarek, które są obecnie oferowane przez te pięć firm. Najbardziej energooszczędne ładowarki otrzymują w ramach systemu pięć gwiazdek, natomiast te najmniej efektywne energetycznie – zero gwiazdek.