Niezwykłe, błękitne cuda natury, które prawdopodobnie nie są Ci znane

Wielka Niebieska Dziura, znana też pod włoską nazwą „Grande Voragine Blu”, to imponujące, morskie zapadlisko usytuowane na wschód od wybrzeża Belize, w ciepłym Morzu Karaibskim. Jest ono zlokalizowane w samym sercu Lighthouse Reef, malutkiego atolu oddalonego o około 60 mil od miasta Belize City. Charakteryzuje się niemal doskonałym okrągłym kształtem, rozciąga się na szerokość przekraczającą 300 metrów i prowadzi w głąb, aż do 123 metrów.

Co ciekawe, jest to drugie co do wielkości podobne zjawisko na naszej planecie, zaraz po Dragon Hole na Morzu Południowochińskim. Wielu naukowców uważa, że zapadlisko powstało z jaskini wapiennej za czasów ostatniej epoki lodowcowej. Wówczas poziom morza był o wiele niższy niż dzisiaj, co pozwoliło na wykształcenie się tej niesamowitej formacji. Kiedy poziom wody wzrósł, jaskinia została zalana. Ostatecznie jej górne ściany zawaliły się, tworząc obserwowane dzisiaj zapadlisko. Już w 1971 roku słynny badacz Jacques-Yves Cousteau proklamował je jako jedno z dziesięciu najwspanialszych miejsc do nurkowania na świecie.

Obecnie, przybywają tu nurkowie z różnych stron globu, pragnący zanurzyć się w ten nieznany świat. Czekają na nich podwodne stalaktyty i stalagmity, które powstały podczas ostatniego okresu zlodowacenia. Mogą też odkrywać pionowe jaskinie i wiele innych tajemnic podwodnego świata. Wielu z nich porównuje te doświadczenia do ekscytujących przygód, choć dla niektórych mogą one okazać się również przerażające.

Drugim miejscem o niewiarygodnym błękitnym uroku jest Kryształowa Jaskinia na Islandii. Wygląda ona jak olbrzymia kryształowa kopuła pełna intensywnego błękitu. Powstała dzięki unikalnemu zjawisku, które zachodzi, gdy lód spotyka się ze skorupą ziemi.

Sama Kryształowa Jaskinia usytuowana jest na lodowcu Skaftafellsjökull, będącym częścią większego lodowca Vatnajökull. Znajduje się ona w Parku Narodowym Skaftafell, położonym w południowej części Islandii. Na ogół, tego typu jaskinie lodowe są zjawiskiem tymczasowym. W przypadku Kryształowej Jaskini jest inaczej – tworzy się ona mniej więcej w tym samym miejscu co zima od 2011/2012 roku. Każdego lata jest rzeźbiona przez potężną rzekę lodowcową. Ostatnie lata uczyniły ją największą jaskinią lodową w okolicy, która może pomieścić od 70 do 100 osób. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie jaskinie lodowe są błękitne. W pobliżu Kryształowej Jaskini znajduje się mniejsza Jaskinia Ciemnego Rubina, charakteryzująca się ciemnym kolorem i czarnym lodem.