Urocze i pełne energii koty, które nieustannie biegają, o wszystko ocierają się i wymagają naszej uwagi przy czesaniu, są także niesamowicie czystymi zwierzętami. Czasami jednak, ich zachowanie nie jest tylko przejawem beztroskiej zabawy czy dbałości o higienę, ale może wynikać z walki z ciągłym dyskomfortem i swędzeniem skóry. Należy pamiętać, że podobnie jak ludzie, koty mogą również cierpieć na alergie, które stanowią poważny problem zarówno dla nich samych, jak i dla ich właścicieli. W dalszej części tego artykułu znajdziesz informacje na temat najbardziej typowych przyczyn występowania alergii u kotów, jej symptomów oraz w jaki sposób podejść do sytuacji, gdy zauważysz u swojego kota objawy alergii. Dodatkowo, omówię kilka badań, które nie są pomocne w diagnostyce alergii u tych małych domowników.
Powszechne przyczyny alergii u kota to między innymi:
Pokarm – koty mogą rozwijać alergie na różne składniki ich diety takie jak jajka kurze, ryby czy gluten i wieprzowinę. Zazwyczaj objawia się to problemami skórnymi takimi jak swędzenie i wysypka.
Pchły – ślina tych małych pasożytów zawiera substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne u kotów, prowadzące do intensywnego swędzenia i drapania.
Pyłki i roztocza – te mikroskopijne czynniki mogą powodować u kota objawy alergii dróg oddechowych, takie jak częste kichanie czy uczucie zatkanego nosa.
Chemia gospodarcza – niektóre substancje obecne w produktach codziennego użytku, takie jak detergenty, dezodoranty czy środki czyszczące, mogą również wywoływać reakcje alergiczne u kotów.