Niezbędne wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Praca w charakterze lekarza weterynarii jest specyficzna. Specjalista musi posiadać bardzo rozległą wiedzę, ale niesienie skutecznej pomocy możliwe jest przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Jaki sprzęt jest niezbędny, aby prowadzić gabinet weterynaryjny?

Sprzęt w gabinecie weterynaryjnym – regulacje prawne

Kwestie dotyczące wyposażenia gabinetu weterynaryjnego regulowane są przez obowiązujące przepisy prawa. Zgodnie z Ustawą z dn. 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt, każdy gabinet weterynaryjny musi być wyposażony w sprzęt  i aparaturę, dostosowaną do zakresu świadczonych usług leczniczych, a także w sprzęt oraz urządzenia pozwalające na prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych przeznaczonych dla zwierząt. Dodatkowo, ustawodawca reguluje, że w gabinecie weterynaryjnym przestrzeń musi zostać zorganizowana w taki sposób, aby poza gabinetem (pokojem przyjęć) dostępna była także poczekalnia, zaplecze sanitarne i socjalne.

W jakie wyposażenie trzeba zainwestować?

Ustawodawca przewidział, że podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego powinno obejmować elementy, które pozwolą na skuteczną i bezpieczną pomoc zwierzętom, przy jednoczesnym zachowaniu ostrożności i poszanowaniu zasad bezpieczeństwa. Dlatego też w każdym gabinecie muszą znaleźć się następujące elementy:

  • stół zabiegowy, którego rozmiar musi być dopasowany do specyfiki działania danego gabinetu (w szczególności wielkości przyjmowanych zwierząt oraz zakresu świadczonych usług), stół musi być wykonany z materiałów pozwalających utrzymać czystość (materiał łatwo zmywalny, cechujący się odpornością na działanie środków dezynfekcyjnych);
  • lampa bakteriobójcza;
  • sprzęt i urządzenia, pozwalające na bezpieczne przechowywanie leków, sprzętu (w tym sprzętu jednorazowego użytku), artykułów sanitarnych, zgodnie z wytycznymi producenta;
  • specjalny pojemnik na odpady weterynaryjne.

W gabinetach, w których wykonywane są podstawowe zabiegi operacyjne należy zadbać o dobór odpowiednich narzędzi zabiegowych. Konieczny będzie też zakup sterylizatora lub autoklawu, aby wykorzystywane narzędzia wielokrotnego użytku mogły być właściwie zabezpieczone przed następnym użyciem.

Wykonywanie zabiegów operacyjnych w znieczuleniu ogólnym wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – niezbędny będzie także sprzęt pozwalający na dożylne podanie leków.

Szukając sprzętu do gabinetu weterynaryjnego należy wybierać propozycje posiadające odpowiednie certyfikaty, aby wyposażenie zgodne było z przepisami obowiązującego prawa. Dodatkowo warto pamiętać, że ważna jest też jakość sprzętu. Coraz więcej właścicieli zwierząt zwraca uwagę na jakość obsługi i profesjonalne podejście personelu, a także sprzęt, jaki pozostaje do dyspozycji lekarza weterynarii.