Kupno czy wynajem mieszkania – co wybrać?

Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych ludzi. W końcu każdy chce wyprowadzić się od rodziców i samodzielnie decydować o swoim życiu. Mamy do wyboru zakup bądź wynajem mieszkania. Wybór jest ważny, gdyż wpłynie na naszą przyszłość. Dlatego też powinniśmy dobrze przemyśleć naszą decyzję.

Kupno czy wynajem mieszkania – co wybrać?

W naszym społeczeństwie wyróżniamy dwie grupy ludzi. Pierwsza z nich to osoby, które wolą wynajmować mieszkanie. Inni z kolei twierdzą, że lepiej spłacać raty kredytu hipotecznego niż płacić komuś za wynajem. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Coraz więcej młodych osób decyduje się na wynajem mieszkania. Daje nam to poczucie wolności. Nie musimy brać kredytu na 20 czy 30 lat, żeby móc mieszkać w swoim mieszkaniu. Umowę na wynajem mieszkania możemy podpisać na rok czy dwa. W końcu nie wiemy jak w tym czasie potoczy się nasze życie. Być może będziemy chcieli się wyprowadzić do innego miasta bądź wyjedziemy za granicę. Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Tutaj potrzebna jest zdolność kredytowa, a także wkład własny. Uzyskanie kredytu hipotecznego jest dość czasochłonne. Z kolei wynajem możemy załatwić nawet w dzień czy dwa. Jest to zatem znacznie szybsze. Kupno mieszkania jest dobrą opcją dla małżeństw. Kupując wspólnie mieszkanie niejako deklarujemy się na wspólne życie przez najbliższe 20-30 lat. Jednak często nawet małżeństwa nie decydują się na kupno mieszkania.

Za wynajmem przemawia także stale rosnąca inflacja i stopy procentowe kredytów. Przez to życie staje się coraz droższe, a w dodatku raty kredytu rosną. Nie wiadomo czy będziemy w stanie spłacać raty za kilka czy kilkanaście lat. Ta niepewność jest na tyle silna, że wynajmowanie mieszkania jest częściej wybierane. Z drugiej strony nieruchomość to inwestycja, która pozwala nam uchronić się przed inflacją. Zdecydowanie lepiej teraz kupić mieszkanie niż za kilka lat kiedy ceny będą jeszcze wyższe. Kredyt hipoteczny spłacimy w ciągu 30 lat, a później będziemy mieli lokum do końca życia. Ceny nieruchomości stale rosną. Może się okazać, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat sprzedamy nasze mieszkanie z dużym zyskiem.