Jak szybko zasnąć? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na błyskawiczne zasypianie!

Przewracasz się z boku na bok? Próbujesz „wyłączyć” myśli i oddać się w objęcia Morfeusza, ale upragniony sen nie nadchodzi? Powodów może być wiele, tak samo jak… rozwiązań! Jak szybko zasnąć? Te domowe sposoby mogą ci pomóc!

Czas relaksu

Sen to jedna z najważniejszych czynności – dzięki niemu możemy się zrelaksować i zebrać siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Co zrobić jednak w momencie, gdy upragniony odpoczynek się nie pojawia? Przede wszystkim już wcześniej zadbajmy o odpowiednie warunki do zasypiania. Oczywiście występują przeróżne sytuacje, jednak – jeśli mamy taką możliwość – sprawmy, by nic nas nie rozpraszało, a łóżko kojarzyło się z miejscem, w którym faktycznie można odpocząć. Sypialnia niech będzie dobrze wywietrzona, a światła pogaszone. Przed położeniem się spać warto wziąć również relaksacyjną kąpiel np. z olejkami eterycznymi. Dzięki temu dostarczymy naszemu organizmowi sygnał, że zbliża się czas na regenerację i spokój.

Aromatyczny napój

Aby odpowiednio się wyciszyć przed snem, warto sięgnąć po metody stosowane już przez nasze babcie. Nie od dziś wiadomo, że napar z melisy czy rumianku to silna broń w walce z bezsennością. Melisa lekarska pomoże „uspokoić” organizm, a także zadziała zbawiennie m.in. na procesy trawienne. Często polecana jest również lawenda, która skutecznie łagodzi objawy stresu, kojąco wpływając na organizm.

Niech nastanie ciemność

Telewizor, tablet, komputer, smartfon – wszystkie te urządzenia mają mnóstwo wspólnych cech, a jedną z nich jest… emitowanie niebieskiego światła! Wpływa ono dość „agresywnie” na nasz umysł, który wieczorem szuka chwili ukojenia. Wówczas wydzielanie melatoniny, czyli „hormonu snu”, zostaje zaburzone, a organizm zaczyna odbierać sprzeczne sygnały. Czy to oznacza, że przed pójściem spać powinniśmy całkowicie zrezygnować z chwili przyjemności? Niekoniecznie! Wystarczy, że świecący ekran czytnika zamienimy np. na gustownie oprawioną książkę.

Czego jeszcze nie robić przed snem?

Punktów na liście „zakazów” jest naprawdę sporo! Wszelkiego rodzaju używki sprawiają, że w pewnym momencie nasz organizm jest zbyt mocno pobudzony, a to na pewno nie pomoże w zasypianiu. Co ciekawe, podobnie sprawa ma się z… pracą w łóżku! Wówczas wchodzimy bowiem w pewien tryb „tworzenia”, który także oddala nas od upragnionego odpoczynku. Nadmierne objadanie się przed snem to kolejny „łóżkowy grzech”. Jeśli więc macie w planach kolację bogatą w rozmaite produkty, to najlepiej zaplanujcie ją odpowiednio wcześnie. Na pewno nie powinno na niej być też kawy – z oczywistych względów.

Oczywiście to tylko kilka z wielu propozycji, które sprawdzają się w walce o dobry sen. Ważne, abyśmy odnaleźli „złoty środek” i każdego dnia budzili się wypoczęci.