Znaczenie zdrowego odżywiania się dla osób w starszym wieku.

Dieta, aktywność fizyczna i higiena snu to trzy podstawowe filary zdrowego stylu życia. Zbilansowana dieta pomoże nam zapobiegać chorobom, poprawi naszą kondycję fizyczną, pozwoli uniknąć kontuzji i dyskomfortu oraz, oczywiście, pomoże nam żyć dłużej i lepiej.

Zużywamy mniej energii.

Od 60-65 roku życia spada wydatek energetyczny naszego organizmu. Pierwszą konsekwencją niższych wydatków jest to, że całkowita ilość spożywanych przez nas kalorii również musi się zmniejszyć. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, ponieważ spożycie składników odżywczych powinno pozostać na tym samym poziomie. I to jest ważne, aby podkreślić, ponieważ w przeciwnym razie mamy do czynienia z niedoborami żywieniowymi i związanymi z tym problemami. Nie chodzi o to, by jeść mniej, ale by jeść inaczej, zwracając uwagę na pewne aspekty, które w młodości mogą nie być tak istotne.

Problemy z przeżuwaniem.

Starzenie się jest naturalnym procesem, który ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Nie jest to samo w sobie negatywne, po prostu musimy nauczyć się być świadomi sygnałów naszego ciała i zrozumieć odżywianie jako narzędzie, aby móc nadal żyć pełnym i zdrowym życiem. Na przykład, jedną z cech charakterystycznych dla starzenia się jest pojawienie się trudności w żuciu i połykaniu, spowodowanych zużyciem lub utratą zębów. Bezpośrednią konsekwencją tego jest pojawienie się problemów żołądkowych, takich jak zaparcia czy gazy. Dieta osób starszych musi uwzględniać te specyficzne dla wieku cechy i odnosić się do nich poprzez spożywane pokarmy. Zwiększone spożycie pokarmów bogatych w błonnik przyspieszy trawienie i poprawi wchłanianie witamin, z których wszystkie są problemami spowodowanymi przez słabe żucie.

Unikanie odwodnienia.

Innym podstawowym aspektem zdrowia osób starszych jest fakt, że tracą one uczucie pragnienia, co oznacza, że ich dzienne spożycie wody zmniejsza się. Należy pamiętać, że mimo iż nie odczuwamy pragnienia, nasz organizm naprawdę potrzebuje wody. Powinieneś więc przewidzieć tę potrzebę i spożywać co najmniej 6 szklanek wody dziennie, aby zapobiec odwodnieniu i związanym z nim problemom, takim jak słaba praca nerek czy suchość skóry.