Zalety i możliwości irygatora do zębów – jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Chociaż większość osób regularnie szczotkuje zęby i stosuje różnego rodzaju środki higieniczne, nie zawsze jest to wystarczające dla pełnej higieny jamy ustnej. Często zapominamy o przestrzeniach międzyzębowych, które także wymagają dokładnego czyszczenia. To właśnie tutaj przychodzi z pomocą irygator do zębów. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego urządzenia – dlaczego powinno znaleźć się w łazience każdego z nas.

Irygator do zębów to małe urządzenie działające na zasadzie myjki ciśnieniowej. Wykorzystuje ono silny strumień wodny generowany przez wbudowaną miniaturkową pompę, który skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Zazwyczaj te urządzenia dają również możliwość zmieszania strumienia wodnego z powietrzem, a część modeli dodatkowo produkuje pulsujący strumień. To połączenie prowadzi do tworzenia drobnych pęcherzyków, które docierają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych, skutecznie eliminując bakterie beztlenowe.

Irygatory do zębów są dostępne w kilku typach, do wyboru mamy:

  • Stacjonarne
  • Bezprzewodowe
  • Z podłączeniem do kranu

Irygator stacjonarny to urządzenie zapewniające szeroki zakres ciśnienia wody, uwzględniając jego maksymalną wartość. Jego jedynym minusem jest konieczność stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego. Z drugiej strony, posiada duży zbiornik na wodę, który nie musi być uzupełniany podczas korzystania z urządzenia.

Po drugie, mamy irygator bezprzewodowy, który charakteryzuje się efektywnym akumulatorem umożliwiającym pracę urządzenia nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania. Ciśnienie generowane przez to urządzenie jest nieco niższe niż w przypadku irygatora stacjonarnego, a zbiornik na wodę jest mniejszy. Niezależnie od tego, irygator mobilny pozwala na utrzymanie higieny przestrzeni międzyzębowych w dowolnym miejscu.

Ostatni rodzaj irygatora do zębów to model do podłączenia do kranu. W tym przypadku ciśnienie wody zależy od siły, z jaką odkręcimy kran.