Właściwości i zastosowanie soku z aceroli – najbogatszego źródła witaminy C

Acerola, choć niezbyt znana w powszechnym użyciu, to wręcz gwiazda wśród naukowców, którzy doceniają jej wyjątkowo wysokie stężenie witaminy C. Picie soku z tego owocu jest porównywalne do intensywnej suplementacji, która ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Czytając dalej dowiesz się, dlaczego warto zacząć pić sok z aceroli.

Przypomnijmy, że acerolą nazywamy owoc (Malphigia emarginata), który rośnie na niski drzewach w Ameryce Północnej, Środkowej i północy Ameryki Południowej. Owoce te przypominają wyglądem czereśnie, ale mają charakterystyczną trójdzielną strukturę i średnicę od 1 do 4 cm. Ze względu na swoje szczególne właściwości zdrowotne, acerola jest obecnie uprawiana w wielu krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, takich jak Etiopia, Wyspy Kanaryjskie, Madagaskar, Sri Lanka czy Tajwan. Niemniej jednak, największym producentem aceroli jest Brazylia, która rządzi również na rynku przetwórstwa i eksportu tego owocu.

Proces przetwarzania aceroli nabrał na znaczeniu dopiero w 1946 roku, kiedy to naukowcy z Portoryko, Asenjo i de Guzman, zwrócili uwagę świata na niezwykle wysoką zawartość kwasu askorbinowego w owocach. Acerola szybko zdobyła uznanie środowiska naukowego i przez kolejne dekady rosła w siłę jako cenna żywność funkcjonalna. W Brazylii, kraju z największym obszarem upraw aceroli i najwyższą roczną produkcją owoców, szybko rozwijał się przemysł przetwórczy, który miał za zadanie rozpropagowanie aceroli na całym świecie. To dzięki niemu powstały różne produkty z aceroli: mrożonki, koncentraty, dżemy, marmolady, puree i przede wszystkim soki. Te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwolenników zdrowego odżywiania. Naturalnie, na rynku dostępne są również suplementy diety z dodatkiem aceroli, oferujące jej odżywcze właściwości w postaci proszku lub tabletek.