W jaki sposób szybko zarejestrować firmę w Czechach?

Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z coraz znaczniejszymi kosztami, co skłania wielu przedsiębiorców do szukania bardziej opłacalnych alternatyw. Jednym z takich rozwiązań może być założenie firmy w Czechach. Banalny system podatkowy i przejrzyste formalności to tylko niektóre z zalet prowadzenia działalności w tym kraju. W jaki sposób jednak zabrać się do rejestracji firmy u naszych sąsiadów?

Czy firma w Czechach jest opłacalnym rozwiązaniem?

Zanim zdecydujesz się na założenie firmy w Czechach, należy rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania. Do głównych powodów, dla których polscy przedsiębiorcy decydują się na działalność w Czechach, należy atrakcyjny system podatkowy, obejmujący relatywnie niski podatek dochodowy oraz liczne ulgi i zwolnienia podatkowe. Co więcej, czeskie stawki podatkowe są nierzadko niższe niż te obowiązujące w Polsce, co pozwala na zniwelowanie kosztów prowadzenia firmy. Ważną zaletą jest niewątpliwie także prostota administracyjna. Firma w Czechach powinna zostać założona szybko, z niewielką liczbą formalności, które da się załatwić w całości drogą elektroniczną. Warto jednak pamiętać o pewnych wadach działalności za granicą, do których można zaliczyć chociażby zależność wysokości składek na ubezpieczenie od osiągniętego dochodu, co może wiązać się z obowiązkiem opłacania wysokich zaliczek. Jeśli w orbicie Twoich zainteresowań znajduje się rejestracja firmy w Czechach, to warto skorzystać z usług renomowanej kancelarii adwokackiej, która pomoże załatwić wszelkie formalności. Jedną z nich znajdziesz pod adresem: https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Czy musisz mieszkać w Czechach, żeby prowadzić tam firmę?

Firma w Czechach musi posiadać adres na terenie Republiki Czeskiej, lecz jako przedsiębiorca nie musisz mieć stałego adresu zamieszkania w tym kraju. Oznacza to, że możesz prowadzić firmę zarejestrowaną w Czechach, mieszkając i pracując w granicach Polski. Jest to szczególnie ważne dla freelancerów, czyli osób pracujących na własny rachunek. Dlatego też na rejestrację firmy w Czechach często decydują się graficy czy tłumacze, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca na ziemi, a rozliczać się poprzez jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach.

Jak założyć firmę w Czechach? Najważniejsze informacje

Pierwszym krokiem do założenia firmy w Czechach jest wybór odpowiedniej formy działalności gospodarczej. Polacy zwykle decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą, która jest najprostszą i najszybszą formą prowadzenia biznesu. Bardzo dobrą opcją jest też założenie spółki, na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, co wiąże się z większymi formalnościami i wyższymi stawkami podatkowymi. Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą u naszych sąsiadów, potrzebne będą pewne dokumenty. Szczególnie ważny jest dowód osobisty, zgłoszenie rejestracyjne firmy, a także zaświadczenie o niekaralności, które wedle przepisów nie może być starsze niż kwartał. Oprócz tego przydatne może okazać się zaświadczenie o własności albo prawie do użytkowania lokalu, w którym będzie realizowana działalność i potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej w wysokości 1000 CZK. W przypadku zakładania spółki obligatoryjne będą dodatkowe formalności. Wśród nich ważna jest chociażby umowa podpisana przez wszystkich założycieli w formie aktu notarialnego czy wyciąg z rejestru handlowego wykonywanego w miejscu zamieszkania.

Proces rejestracji firmy w Czechach

Po zebraniu wszystkich obowiązkowych dokumentów można zarejestrować firmę w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej albo z pomocą administracji publicznej, znaną jako „Czech Point”. Rejestracji da się dokonać także listownie lub mailowo, pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego. Po rejestracji firmy, jako właściciel powinieneś zgłosić się do kilku organów administracyjnych. Ważna jest przede wszystkim Czeska Administracja Ubezpieczenia Społecznego, a więc odpowiednik polskiego ZUS. Oprócz tego trzeba skorzystać z usług Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych czy Urzędu Pracy. Co warto podkreślić, nie musisz składać oddzielnych dokumentów do każdej jednostki. Da się to bowiem zrobić za jednym razem, korzystając ze wspólnego systemu CRM i uzupełniając jednolity formularz rejestracyjny.