Ukrainian Levkoy – unikalna rasa kota powstała z połączenia Donskoy i Scottish Fold

Ukrainian Levkoy, to mix dwóch znanych ras kotów – Donskoy i Scottish Fold. Te koty charakteryzują się ciekawością, miłością do zabawy i łagodnością, a ich niemal bezwłose ciało wyróżnia je na tle innych gatunków. Pochodzą z Rosji, ale są chętnie trzymane jako zwierzaki domowe na całym świecie. Szczególnie dobrze dogadują się z dziećmi, a dzięki swej adaptacyjności mogą mieszkać nawet w małych mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że ich prawie naga skóra wymaga częstszej pielęgnacji niż u kotów krótko- czy długowłosych.

Początki rasy Ukrainian Levkoy datowane są na rok 2004, kiedy to hodowczyni z Rosji, Elena Biryukova zdecydowała się na eksperyment i skrzyżowała ze sobą koty rasy Donskoy i Scottish Fold. Owocem tego połączenia jest Ukrainian Levkoy, który łączy w sobie bezwłose ciało Donskoy i wygięte uszy Scottish Fold. Nazwa rasy nawiązuje do kształtu uszu przypominających liście rośliny zwanej Levkoy. Obecnie koty tej rasy można spotkać nie tylko w hodowlach, ale również w schroniskach czy organizacjach zajmujących się ratowaniem zwierząt.

Ukrainian Levkoy to kot o średniej wielkości, choć jego waga może się różnić i zazwyczaj mieści się w granicach od 4 do 6 kilogramów. Samiczki są z reguły mniejsze od samców. Charakterystyczną cechą tych kotów jest ich dociekliwość i ciekawość świata. Uwielbiają eksplorować najbliższe otoczenie, dlatego ważne jest, aby zapewnić im różnorodność w postaci np. drapaków, rozbudowanej przestrzeni do zabawy oraz interaktywnych, intelektualnych zabawek.

Cechą szczególnie ujmującą u Ukrainian Levkoy jest ich zamiłowanie do zabawy i towarzyskość. Doskonale dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Z drugiej strony, źle znoszą samotność, dlatego nie powinny być pozostawiane same na dłuższy czas. Jeżeli decydujemy się na tę rasę, musimy zapewnić jej odpowiednio dużo naszego czasu.

Pod względem zdrowia, Ukrainian Levkoy są z reguły zdrowymi kotami, chociaż mogą mieć skłonności do tych samych chorób, które dotykają ich „rodziców” – Donskoy i Scottish Fold. Tak jak każde zwierzę, wymagają regularnych wizyt u weterynarza.