Sycylijska ucieczka po sezonie turystycznym: słoneczne miasta barokowe i smaki lokalnej kuchni

Urokliwa i spokojna Sycylia zasługuje na to, aby odkryć ją jesienią. To idealny czas na cieszenie się bajecznie barokowymi budowlami i próbowanie wyśmienitych potraw regionalnej kuchni.

Podczas mojego pobytu w Taorminie odkryłem, że najbardziej magiczne są tu poranki. To po prostu niezapomniane doświadczenie, kiedy pierwsze promienie wschodzącego słońca powoli przenikają przez zaułki i ulice miasta, zalatując swoim ciepłym światłem pałace, kościoły i place. Te godziny, kiedy na ulicach panuje cisza i spokój, zamiast zwykłego gwaru turystów, spotkać można tylko miejscowych mieszkańców, którzy po 6 rano decydują się na poranny spacer lub jogging. Okazuje się, że świt to najlepszy moment na spokojne zwiedzanie Taorminy, jednego z najpiękniejszych miast na Sycylii (choć niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejsze).

Atrakcje turystyczne Sycylii – co warto zobaczyć w Taorminie?

Moja podróż na Sycylię rozpoczęła się nocnym przelotem. Rankiem zostałem obudzony przez dzwony z niewielkiej katedry św. Mikołaja z Bari, która znajduje się nieopodal eleganckiego Palazzo Vecchio Taormina, w którym zdecydowałem się zatrzymać. Po otwarciu okna hotelowego pokoju poczułem na twarzy pierwsze promienie słońca, po czym udałem się na krótki poranny spacer.

Nie mogłem wybrać lepszego miejsca na pobyt niż historyczne centrum miasta. Mój hotel znajdował się przy głównej alei starego miasta – Corso Umberto I, która prowadzi od Porta Catania do Porta Messina, dwóch historycznych bram miasta. A wszystko to w pałacowym budynku, czego marzyłem planując długie listopadowe weekendy na Sycylii.