Portugalia Środkowa: Kompendium o sercu kraju fado z perspektywy kultury, duchowości i przyrody

Portugalia Środkowa to część kraju, gdzie historia żyje obok natury. Znajdują się tu spokojne wioski zaspakajające ciekawość miłośników historii, domena surferów – największe na świecie fale oraz miejsce pielgrzymek dla milionów ludzi – sanktuarium. Nie można też zapomnieć o przepięknych plażach, majestatycznych zamkach i klasztorach oraz malowniczych miasteczkach. Co więcej, region ten przyciąga smakoszy dzięki swojej kuchni i winom, a także miłośników muzyki Fado.

Region ten leży pomiędzy lotniskami w Lizbonie i Porto, oferując różnorodność krajobrazową. Zachodnia strona regionu to Atlantyk ze swoimi szerokimi plażami ozdobionymi malowniczymi klifami. Natomiast wschodnia strona to górskie wioski zasłynęły jako forteczne bastiony przeciwdziałające hiszpańskim inwazjom. Centrum tego regionu stanowi Coimbra, która jest największym miastem tej części Portugalii i była rezydencją pierwszych monarchów Portugalii (1139 – 1260). Znajdziemy tu również jedną z najbardziej tragicznych miłosnych historii na tle królewskim – między Piotrem I a Ines de Castro. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania Portugalia Środkowa; przyciąga turystów do takich miejsc jak Alcobaca, Batalha i Tomar, gdzie znajdują się najpiękniejsze klasztory Portugalii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wśród atrakcji regionu są także starożytne petroglify w dolinie rzeki Côa. Park Narodowy Tejo oraz Park Natury Serra da Estrela są jednymi z najdzikszych i najmniej zaludnionych obszarów kraju. Nazare to miejsce zasłynęło jako mekka surferów. Można tu również podziwiać różnorodność ptactwa w lagunie Obidos, a sanktuarium Fatima jest jednym z najważniejszych sanktuariów chrześcijańskich w Europie.

Nazare znane jest z rekordowych fal, które przyciągają surferów na całym świecie. Chociaż wioskę odkryto już w latach 60-tych XX wieku, stała się ona popularna dopiero 1 listopada 2011 roku, kiedy hawajski surfer Garret McNamara stawił czoła fali o wysokości 23,77 metra. Dziś rekord należy do Niemca Sebastiana Steudtnera, który zdobył go w 2020 roku, pokonując falę o wysokości 26,21 metra. Nazare to miejsce, które jest powszechnie uważane za mekkę surferów. Dzięki podwodnemu kanionowi generuje olbrzymie fale o wysokości nawet 30 metrów. Sezon na surfing trwa od października do lutego, a największe fale pojawiają się tylko w niektóre dni. To właśnie na te dni czekają najlepsi surferzy świata i tłumy widzów chcących podziwiać ich umiejętności. Wszystko to, włączając w to osiągnięcia surferów, deski, na których pływają, oraz geologię kanionu można poznać w małym muzeum zlokalizowanym w forcie w dzielnicy Sítio.