Niesamowita szybkość geparda – najprędzej biegnącego zwierzęcia lądowego

Bez wątpienia, gepard to godny podziwu przedstawiciel fauny. Mieszkaniec sawanny o niewiarygodnej prędkości, który zasłynął jako najcelniejszy sprinter wśród zwierząt lądowych na całym globie. Gepard należy do gromady ssaków, klasyfikowany jest w rzędzie drapieżników, jest członkiem rodziny kotowatych, a dokładniej przynależy do rodziny gepardów. Acinonyx jubatus, czyli gepard grzywiasty, jest jedynym obecnie żyjącym gatunkiem tej rodziny. Porównując proporcje ciała geparda do kota domowego, można dostrzec pewne podobieństwa.

Ten niezwykły gatunek wyróżnia się małą główką, krótkim ryjkiem, wysoko umiejscowionymi oczami oraz małymi, okrągłymi uszami. Płowa sierść geparda jest udekorowana okrągłymi czarnymi plamami, a po bokach pyska widnieją czarne linie. Długość ciała geparda oscyluje w granicach od 112 do 150 cm, zaś jego wysokość w kłębie wynosi między 60 a 80 cm. Dorosły samiec tego gatunku waży od 42 do 65 kg, podczas gdy waga samicy variuje się między 30 a 45 kg. Ogon geparda może osiągnąć długość nawet do 90 cm. Gepardy charakteryzują się smukłą, muskularną budową ciała z dużą klatką piersiową i wciętą talią.

Warto dodać, że gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie wydają z siebie ryków. Zamiast tego, ich repertuar dźwięków obejmuje takie odgłosy jak ćwierkanie, szczekanie, syczenie, mruczenie, miauczenie czy rechotanie.