Dieta na nerwy: Jakie produkty spożywcze pomagają w stresie i nerwowości?

W dobie naszych czasów, gdzie praca, życie osobiste i rekreacja często nachodzą na siebie, nie jest rzadkością doświadczanie stanów zdenerwowania. A wybuchy nerwów, stres i niepokój mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak utrata apetytu, bezsenność czy nawet dolegliwości sercowe. Istnieje jednak wiele naturalnych metod radzenia sobie z tym stanem. Jedną z nich jest odpowiednia dieta.

Stres związany z codziennym życiem może odbić się na jakości naszego życia. Wiele technik relaksacyjnych ma na celu złagodzenie tych objawów, ale niewiele osób wie, że możemy również skonsumować pewne pokarmy, które mają podobne działanie. Przyjrzyjmy się więc kilku produktom spożywczym, które pomagają w walce z nerwami.

Orzechy i suszone owoce

Orzechy są jednymi z najbardziej polecanych pokarmów w przypadku wysokiego poziomu nerwowości. Znajdujący się w nich magnez pomaga zmniejszyć stres i rozluźnić mięśnie. Szczególnie wartościowe są orzechy włoskie, które oprócz magnezu zawierają kwas tłuszczowy, stymulujący produkcję serotoniny. Podobnie działają migdały i pistacje, które są bogatym źródłem witamin B2, E, B1, B6 oraz takich minerałów jak żelazo i selen.

Drożdże piwowarskie

Te drożdże, znane również jako drożdże odżywcze, mają udokumentowany wpływ na uspokojenie nerwów. Zawierają witaminy z grupy B i wiele minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto spożywanie drożdży piwowarskich poprawia stan włosów i paznokci, obniża poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziała zaparciom.

Zielone warzywa liściaste

Warzywa o zielonym kolorze liści pomagają zwalczać stres, dzięki zawartości błonnika i wielu innych składników odżywczych. Wśród nich wyróżniają się brokuły, które oprócz błonnika dostarczają beta-karotenu, witaminy B2, C i kwasu foliowego oraz żelaza. Sałata zaś zawiera laktucynę – substancję o działaniu uspokajającym.

Produkty mleczne

Mleko i pokarmy pochodzące z mleka takie jak jogurt czy ser zawierają wiele składników odżywczych, które pomagają zwalczyć nerwowość. Szczególnie ważne są tryptofany, które poprawiają nastrój i pomagają w relaksacji.

Płatki owsiane

Płatki owsiane to kolejny pokarm często zalecany w sytuacjach stresowych. Dostarczają one dużo węglowodanów, co pomaga zwalczać lęk i bezsenność oraz dostarcza energii. Zawarta w nich serotonina pomaga czuć się bardziej zrelaksowanym. Ponadto płatki owsiane są dobrym źródłem błonnika, witaminy B6 i białka.

Owoce

Awokado jest szczególnie polecane ze względu na dużą zawartość witaminy B, która stymuluje wydzielanie serotoniny i dopaminy, zwanej hormonem szczęścia, witaminy E oraz magnezu. W przypadku innych owoców warto zwrócić uwagę na banany, które zawierają tryptofan, potas, magnez i witaminę B6.

Chude mięso

Kurczak lub królik to białe mięso bogate w witaminy z grupy B i minerały, takie jak selen, które pomagają w walce z lękiem. Indyk dodatkowo zawiera tryptofan, który pomaga zwalczać zmęczenie i nerwicę.

Łosoś

Łosoś jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest też dobrym źródłem witamin A, B12 i D.

Soczewica

Soczewica to bogate źródło składników odżywczych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegają anemii i pomagają kontrolować wagę. Zawierają również witaminy z grupy B, które sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego.

Czekolada

Ciemna czekolada z zawartością powyżej 70% kakao jest polecana w stresie. Pomaga się zrelaksować i poprawić nastrój.