Czy powinniśmy się niepokoić, gdy nasz pies zaczyna zjadać trawę?

Nieraz dochodzi do takich sytuacji, kiedy wybierasz się na spacer ze swoim czworonogiem – na przykład do parku – a on nagle zaczyna zachowywać się jak roślinożerca i paść trawę. Spoglądasz na niego z niedowierzaniem – przecież to twój pies, nie koza – ale mimo to, z apetytem pochłania zieloną roślinność. To zjawisko może wydawać się dziwne, ale jest całkiem powszechne wśród psów. Nie jest jednak do końca znane naukowcom, dlatego nie potrafią określić dokładnej przyczyny takiego zachowania.

Jeżeli zauważysz, że twój piesek zaczął jeść trawę, przede wszystkim nie wpadaj w panikę i nie karz go za to. Obserwuj ilość spożywanego przez niego „zielonego przysmaku” i jeżeli stwierdzisz, że przesadza, spróbuj odciągnąć jego uwagę od trawy poprzez zabawę. Jeżeli to jest pierwszy raz, kiedy widzisz swojego psa jedzącego trawę, zacznij monitorować sytuację przez jakiś czas. Jeżeli będzie to miało miejsce częściej lub ciągle, postaraj się zadać sobie kilka istotnych pytań:

Czy twój pies je trawę z łapczywością? Czy po zjedzeniu trawy zwierzę wymiotuje? Czy jedzenie trawy przez psa ma jakiś schemat (np. tylko wtedy, gdy nie spożył swojego codziennego posiłku)? Jeżeli na pierwsze i drugie pytanie odpowiadasz twierdząco, zacznij analizować zachowanie swojego pupila pod kątem trzeciego pytania. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości informacji na temat okoliczności jedzenia trawy przez twojego psa, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.

Teraz już wiesz, co robić, gdy twoje zwierzę zacznie konsumować trawę. Jeśli po zastosowaniu powyższych wskazówek stwierdzisz, że nic złego się z nim nie dzieje, ale wciąż nurtuje cię pytanie – dlaczego on to robi. Odpowiedź jest prosta – nikt tego dokładnie nie wie, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze naukowych badań na ten temat. Istnieją jednak pewne przypuszczenia:

Mimo że psy czasami jedzą rzeczy takie jak papier, plastik czy trawę, które nie są potrzebne do ich prawidłowego rozwoju – nazywane jest to zapędami behawioralnymi. Często są one ciekawe różnorodnych smaków i chcą spróbować wszystkiego. Czasem robią to dla zabawy lub po prostu z nudów. Czasami, mimo dostarczania odpowiedniej diety, pies ma ochotę na inne przekąski, bo jego organizm sygnalizuje brak pewnych substancji odżywczych. W niektórych przypadkach psy jedzą trawę, aby oczyścić organizm. Wiedzą, że coś im zaszkodziło i chcą w ten sposób wywołać wymioty.

Podsumowując – nie powinniśmy dramatyzować faktu, że nasz pies je trawę, ale powinniśmy być czujni i obserwować jego zachowanie.