Wskazówki dotyczące hodowli papużek-nierozłączek i ich zachowania

Nierozłączki, małe i barwne papugi, które naturalnie zamieszkują odległe tereny Afryki, są znane ze swojej silnej więzi z partnerem. Często mówi się, że kiedy jeden z pary umiera, drugi pozostaje w stanie trwałego smutku. Popularne jest przekonanie, że nierozłączki powinny być hodowane wyłącznie w parach, jednak to nie jest konieczne. Możesz zdecydować się na posiadanie jednej papugi. Szybko przyzwyczai się do ciebie i traktować cię jak partnera, ale wymagać będzie od ciebie dużo uwagi. Zaniedbane nierozłączki mogą stać się marudne i zaczynają wyrywać sobie pióra. Posiadając parę tych ptaków, zauważysz, że zajmują się sobą nawzajem, co może utrudnić ich oswojenie. Niemniej jednak, obserwowanie ich interakcji i nawyków może być bardzo fascynujące.

Do wyboru masz kilka gatunków nierozłączek w różnych odmianach. Najbardziej popularne wśród nich są czerwononaczelne, czarnogłówki i Fischera. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych. Wybierz te, które są energiczne, niezbyt płochliwe, z czystym i błyszczącym upierzeniem, bez oznak łysienia. Po zakupie, jeśli masz wątpliwości co do płci ptaków, skonsultuj się z weterynarzem.

Przygotowanie klatki dla nierozłączek jest kolejnym ważnym krokiem. Klatka dla pary lub pojedynczego ptaka powinna mieć przynajmniej 70 x 50 x 30 cm. Wewnątrz powinny znajdować się 2-3 żerdzie o średnicy około 3 cm, wykonane z pokrytych korą gałęzi bukowych lub wierzbowych. Unikaj plastikowych żerdzi, które mogą spowodować poparzenia na stopach papugi. Klatka powinna być wyposażona także w poidełko i dwa karmniki – jeden na ziarno, drugi na owoce lub warzywa. Na dno klatki wsyp piasek z dodatkami wapiennymi (dostępny w sklepie zoologicznym). Możesz dodać również drewniane drabinki, które dostarczą papugom dodatkowej rozrywki. Upewnij się, że klatka jest ustawiona w dobrze oświetlonym miejscu, z daleka od przeciągów.

Gdy minie kilka dni od zakupu papug i aklimatyzacji w nowym otoczeniu, możesz zacząć je oswajać. W swoim tempie wkładaj rękę do klatki, oferując smakołyk. Jeśli ptaki wydają się wystraszonymi, powoli wycofuj rękę. Powtarzaj tę czynność, aż ptaki zaczną brać jedzenie prosto z twojej ręki, a następnie zaczną na niej siadać. Samotna nierozłączka może stać się bardziej towarzyska i chętnie będzie towarzyszyć ci w codziennych czynnościach, siedząc na twoim ramieniu.

Nierozłączki nie mogą spędzać całego czasu zamknięte w klatce, muszą mieć możliwość lotu. Pamiętaj, że są bardzo ciekawskie i aktywne. Przed wypuszczeniem ich z klatki, upewnij się że wszystkie kable są bezpieczne, wynieś trujące rośliny (oleander, diffenbachię i poinsecję), zamknij okna lub zainstaluj w nich siatki. Nie zostawiaj ptaków bez opieki. Nierozłączki latają szybko i potrafią wcisnąć się w najmniejsze przestrzenie. Mają skłonność do zrzucania rzeczy z półek lub próbowania kąpieli np. w wazonie z kwiatami czy szklance herbaty, mogą również uszkodzić meble. Gdy uznasz, że powinny wrócić do klatki, zwab je tam szumem sypiącego się ziarno do karmnika (nie przekarmiaj ich poza klatką).