Nowotwór piersi – typy, przesłanki, symptomy, badania diagnostyczne, terapia i prognozy

Znany również jako rak piersi, nowotwór sutka jest najczęściej występującą formą złośliwego raka u płci żeńskiej. Jeżeli zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, większość przypadków może być skutecznie leczona. Dlatego warto znać symptomatologię raka piersi, metody jego diagnozy oraz terapii. Te i inne informacje znajdziesz w niniejszym artykule.

Rak sutka – co to jest?

Złośliwy nowotwór sutka najczęściej pochodzi od nabłonka terminalnej jednostki przewodowo-zrazikowej (TDLU), która jest podstawową jednostką funkcjonalną gruczołu piersiowego. Nowotwór piersi jest najczęstszym typem raka złośliwego u kobiet, które są w piątej i szóstej dekadzie życia.

Gdzie najczęściej występuje rak sutka?

Najczęstszym miejscem występowania nowotworu piersi jest górny zewnętrzny kwadrant piersi. Ta lokalizacja stanowi aż 50% przypadków nowotworu piersi. Drugim najczęstszym miejscem jest centralna część gruczołu piersiowego, obejmująca 20% przypadków.

Czy rak piersi dotyczy tylko kobiet?

Mimo że przeważająca większość osób cierpiących na raka piersi to kobiety, również mężczyźni mogą zachorować na ten typ nowotworu. Co roku diagnozuje się około 140 przypadków raka piersi u mężczyzn.

Jakie są objawy raka sutka?

Na początkowych etapach rozwoju, rak piersi nie wykazuje specyficznych objawów. Pacjentki często samodzielnie odkrywają niebolesny guzek w piersi podczas autoeksploracji. Poza tym, mogą pojawić się takie symptomy jak asymetria piersi, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy (szczególnie pod pachami), retrakcja brodawki sutkowej, skórka pomarańczowa na skórze piersi, sekrecja z brodawki sutkowej czy owrzodzenie na skórze lub brodawce sutkowej.