Jak nie przytyć w ciąży zbyt wiele i cieszyć się doskonałą figurą?

Ciążą to dla kobiety szczególny okres. W jej ciele zachodzi w tym czasie tak wiele zmian, że nie ze wszystkimi łatwo się uporać. Niektóre są na tyle poważne, iż budzą w niej poważne obawy i stany lekowe. Do najczęściej zadawanych pytań przez ciężarne należy zwrot, jak nie przytyć w ciąży?.

Dlaczego przyszłe mamy tak bardzo obawiają się nadprogramowych kilogramów?

Nadprogramowe kilogramy budzą u przyszłych matek taki popłoch, gdyż obawiają się one, iż po porodzie nie da się ich tak łatwo i szybko zredukować. Poza tym w ich odczuciu trochę więcej ciałka tu i tam zrujnuje ich sylwetkę. Zbędny tłuszczyk wokół brzucha dla przyszłych mam jest równoznaczny z utratą atrakcyjności i kobiecości. Wiadomo przecież, że większość mężczyzn woli, gdy jego partnerka jest szczupła. Po porodzie bardzo trudno odzyskać proporcjonalną i zgrabną figurę.

Czy wzrost masy ciała w ciąży jest konieczny?

Ależ oczywiście. Parę kilogramów więcej to warunek niezbędny, żeby płód i przyszła mama zachowali pełnię zdrowia. Przy czym tycie nie może przybrać kolosalnych rozmiarów. Najlepiej, gdy kobieta w okresie ciąży przytyje maksymalnie od siedmiu do dziesięciu kilogramów. Większy przyrost wagi mógłby skutkować cukrzycą ciążową i bólami kręgosłupa.
Poza tym zbędne kilogramy spowodują u ciężarnej obniżenie nastroju, problemy z poruszaniem oraz wzmożoną senność.

Jak nie przytyć w ciąży zbyt wiele?

Receptą na zgrabną sylwetkę w ciąży jest zbilansowana, lekkostrawna i bogata w witaminy dieta. Posiłki kobiety ciężarnej powinny przede wszystkim obfitować w warzywa i owoce. W jej codziennym menu nie powinno też zabraknąć nabiału, jaj i ryb. W zachowaniu równowagi hormonalnej u kobiety w ciąży pomogą też odpowiednio dobrane przerwy między głównymi posiłkami. Nie powinny one trwać dłużej niż 4 godziny. Przyszłym matkom nie poleca się też przekąsek typu fast- food. To między innymi z powodu tego, że zaostrzają apetyt, mają w sobie puste kalorie oraz powodują u pań oczekujących potomka silną zgagę.

A co z aktywnością fizyczną?

Kobietom w ciąży poleca się takie formy aktywności fizycznej jak joga, pilates czy spacery. One nie tylko pozwolą im nie przytyć zbyt wiele, ale też są dla nich całkowicie bezpieczne. Innymi zalecanymi odmianami ruchu dla przyszłych mam są aqua aerobic oraz pływanie. Wygibasy w basenie nie tylko pozwolą im się nieco rozluźnić, lecz jeszcze niepostrzeżenie pomogą im się lepiej przygotować do nadchodzącego wielkimi krokami porodu. W końcu umiejętność prawidłowego oddychania to podstawa w trakcie porodu.