Zakładanie cichej zasłony na temat miesiączki: Czas na przełamanie menstruacyjnego tabu

Żyjemy w XXI wieku, a mimo to, fizjologiczna strona kobiecości, jaką jest menstruacja, jest nadal traktowana jako temat tabu. Jest to kwestia, o której mówi się szeptem, jeśli nie unika jej całkowicie. Jakie konsekwencje niesie za sobą takie postępowanie? Jak wpływa na doświadczenia młodych dziewczyn? Dlaczego edukacja na temat menstruacji powinna być skierowana także do chłopców?

Autor: AGNIESZKA GOTÓWKA
Data publikacji: 25-05-2023 10:20

Menstruacja była jednym z najbardziej wyrazistych przykładów dyskryminacji płci przez wiele stuleci. Istnieją społeczności, w których kobiety menstruujące są do dziś izolowane lub zmuszane do spędzania czasu tylko z innymi kobietami. Ten temat jest również postrzegany jako nieodpowiedni w sferze reklamy, gdzie zamiast krwi w reklamach produktów higienicznych pojawia się niebieski płyn, a kobiety noszą białe spodnie. Słowo „okres” jest często zastępowane różnorodnymi eufemizmami.

Jednak menstruacja to naturalny i cykliczny proces, dotyczący połowy populacji świata. Towarzyszy nam od początku istnienia i umożliwia przetrwanie naszego gatunku. Nadszedł więc czas, aby przełamać to tabu związane z menstruacją!

Realizacja tego celu nie jest jednak łatwa. Badania społeczne dotyczące postrzegania okresu, przeprowadzone przez firmę badawczą Difference na zlecenie Kulczyk Foundation, wykazują, że choć kobiety akceptują menstruację jako biologiczne zjawisko, dla wielu z nich nadal jest to temat wstydliwy, o którym się nie rozmawia. Nie dzielimy się doświadczeniami na ten temat, nie dajemy sobie wzajemnego wsparcia, a często powielamy fałszywe przekonania i utrwalamy stereotypy związane z okresem.

Najbardziej dotknięte tym problemem są młode dziewczyny. Dla wielu z nich pierwsza miesiączka jest źródłem wstydu, strachu i samotności. Co trzecia nastolatka nie jest przygotowana na jej nadejście, a sama menstruacja jest przez nie postrzegana negatywnie[1]. Nie otrzymują one również wsparcia od rodziców. Często ukrywają fakt, że dostały okres, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie i czasem zmusza do rezygnacji z aktywności, takich jak treningi, zajęcia wychowania fizycznego czy spotkania ze znajomymi.