Objawy i leczenie kaszlu u osób palących – kluczowe informacje

Pośród osób palących papierosy, obserwuje się rosnącą tendencję do skarżenia się na kaszel. Intensywność i charakter tzw. kaszlu palacza zależą od ilości paliwa konsumowanych papierosów, stanu układu oddechowego i towarzyszących chorób. Lekceważenie tego objawu jest niewskazane, ponieważ może on być wskaźnikiem poważnej choroby, którą należy niezwłocznie zidentyfikować, stosując takie metody jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej czy spirometria.

Papierosowy dym, naszpikowany licznymi (ponad 4000) szkodliwymi substancjami, podrażnia drogi oddechowe palaczy. Powoduje to niekorzystne zmiany w ich organizmach, które często ujawniają się poprzez kaszel.

Palenie papierosów jest ściśle powiązane z występowaniem takich schorzeń jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), czy nawet rak płuc. Długotrwały kaszel u osób palących nie powinien być ignorowany, szczególnie jeśli towarzyszą mu dodatkowe alarmujące symptomy, takie jak duszności czy krwioplucie.

Kaszel palacza jest objawem podrażnienia dróg oddechowych przez toksyczne składniki dymu tytoniowego i chorób wywołanych zmianami w drogach oddechowych. Oprócz leczenia podstawowego schorzenia, kluczowe jest rzucenie nałogu palenia papierosów. W leczeniu symptomatycznym stosuje się preparaty roślinne, leki wykrztuśne oraz inhalacje nawilżające drogi oddechowe.